Zakładanie ogrodu krok po kroku

Każdy posiadacz domu chciałby, aby go otaczał piękny i jeszcze dodający mu uroku ogród. Jednak to wymaga sporo pracy, a na pewno umiejętnego jej rozplanowania. Rozpoczynać możemy, jak tylko zakończą się prace budowlane na zewnątrz budynku. Zdarza się też, że kupujemy dom z ogrodem, który zupełnie nie odpowiada naszemu gustowi. Tak poważna zmiana również wymaga planowania tak, jakbyśmy właściwie zakładali ogród od początku.

Przygotowanie terenu

Przede wszystkim teren należy bardzo dokładnie oczyścić teren z wszelkich zanieczyszczeń po budowie. Potem kształtujemy teren według potrzeb i projektu ogrodu. Czasem zamiany są tak znaczące, że konieczne jest użycie mini koparko-ładowarki.

Kolejną czynnością, której pominiecie, zburzy nasze marzenia o pięknym i bezobsługowym ogrodzie, jest dokładne odchwaszczenie. Jeśli nie zadbamy o to już teraz, powracające i nie dające się usunąć chwasty mogą zabrać nam całą radość z posiadania ogrodu. Dopiero teraz możemy przygotować podłoże pod zaplanowane nasadzenia. Czasami oznaczać to może konieczność przywiezienia kilku wywrotek, dobrej, ogrodniczej ziemi.

Na tym etapie też musimy rozmieścić potrzebne potem instalacje: elektryczną do oświetlenia wybranych punktów ogrodu, czy zasilania planowanych w ogrodzie urządzeń elektrycznych i wodną, typu nawadnianie, podlewanie czy zasilanie różnego rodzaju zbiorników wodnych.

To wszystko są dosyć skomplikowane działania i popełnienie błędu na tym etapie może się okazać już nie do naprawienia. Dlatego szczególnie w tej pierwszej fazie warto skorzystać z doświadczenia ekspertów. Na rynku istnieje wiele firm udzielających porad, wpierających przy projektowaniu czy wykonujących niezbędne prace. Wystarczy spojrzeć jak szeroka jest oferta firmy Anelab z Wejherowa.

Rozmieszczenie obiektów ogrodowych

Teraz powinniśmy zająć się wyznaczaniem ścieżek, brukowaniem, kładzeniem kostki. Jeśli nie stawiamy ich w ogrodzie od razu, to przynajmniej musimy mieć wyznaczoną przestrzeń na różnego rodzaju obiekty ogrodowe typu: altanki, grille, place zabaw, miejsca do wypoczynku.

Nasadzenia drzew i krzewów

Drzewa i krzewy są niejako osnową ogrodu. Są też największymi i najdłużej przebywającymi w naszym ogrodzie elementami, dlatego należy w bardzo przemyślany sposób je dobierać. Uwzględniajmy też ich potencjalny rozmiar, żeby się nie okazało, że za kilka lat zabiorą nam całe światło słoneczne z ogrodu.

Nasadzenia bylin, siew roślin jednorocznych

Tutaj mamy miliony możliwości. Rośliny możemy dobierać według wymagań, okresów kwitnienia, kolorystyki. Kombinacji jest tyle, że może zaboleć głowa. Jeśli nie mamy zbyt dużej wiedzy ogrodniczej, również warto skorzystać z fachowego wsparcia.

Trawnik

Ostatnim punktem będzie sianie lub rozwinięcie z rolki trawnika. Coraz częściej też rezygnuje się z niego na rzecz łąki kwietnej.

Regulamin korzystania z serwisu