ogrod-zimowy

Z jakich materiałów wykonać drzwi do ogrodów zimowych?

Ogród zimowy to wspaniały sposób nie tylko na zapewnienie sobie kontaktu z naturą niezależnie od pory roku i panujących warunków pogodowych, ale też na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkania czy domu. Aby jednak przyjemnie było spędzać w nim czas zarówno latem, jak i zimą, należy zadbać o to, by wykonany został z odpowiedniej jakości materiałów. W poniższym artykule pod lupę bierzemy zwłaszcza drzwi do ogrodów zimowych.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na te klasyczne, rozwierane bądź rozwierno-uchylne, czy też na rozsuwane (tzw. patio door), wybierając materiał ich wykonania, powinniśmy mieć w pamięci kilka istotnych czynników. Do najważniejszych należą: ogólna wytrzymałość, dobre parametry izolacyjne, a także względy estetyczne – ogród zimowy pełni często wszak funkcję głównie ozdobną. Z tego powodu warto też wziąć pod uwagę wymagania dotyczące konserwacji. Jeśli bowiem okaże się ona dla nas problematyczna, drzwi do ogrodu zimowego wkrótce przestaną atrakcyjnie się prezentować…

Dobrze jest dobrać je do całości konstrukcji. Nieco dziwnie może bowiem wyglądać zestawienie drzwi drewnianych z przeszkleniami umieszczonymi w plastikowych ramach. Do wyboru – oprócz drewna i PVC – mamy zasadniczo jeszcze aluminium i stal szlachetną, która mimo trwałości jednak jest wybierana stosunkowo rzadko z uwagi na swą wysoką cenę.

Drewno i PVC

Na drugim krańcu skali, jeśli chodzi o koszty, znajdują się tworzywa sztuczne. Decydując się na PVC, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że materiał ten dość szybko się odbarwia. Choć jest odporny na korozję i łatwy w konserwacji, to z powodu niskiej sztywności nadaje się niestety tylko do obiektów o małych wymiarach. Drewno z kolei jest sztywne, pięknie wygląda i zapewnia dobrą izolację termiczną, wymaga jednak sporo zachodu, jeśli chodzi o pielęgnację, nie jest też zbyt odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Aluminium

Najpopularniejszym rozwiązaniem okazują się więc drzwi z aluminium. Są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe i szczelne, odporne na korozję i czynniki pogodowe, w dodatku zaś bardzo estetyczne (świetnie wyglądają zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnymi projektami wnętrz i budynków).

O aluminium nie trzeba jakoś szczególnie dbać, można je za to pomalować na dowolny kolor z palety RAL, no i jego właściwości pozwalają na łatwe formowanie nawet dość nietypowych kształtów – mówi specjalista od stolarki aluminiowej w firmie Alumex.

Aby zapewnić odpowiednią izolację, trzeba tylko pamiętać o wyposażeniu ramy drzwi w przekładkę termiczną (tzw. ciepły profil).

Oszklenie

Ogród zimowy najlepiej prezentuje się wówczas, gdy jest cały przeszklony – tyczy się to również drzwi do niego. Te aluminiowe są wystarczająco stabilne, by zastosować można było w nich wyjątkowo duże powierzchnie szybowe, o grubości dochodzącej do 52 mm. To ważne, bo o ile w ogrodzie zimowym teoretycznie można zastosować szyby z lekkich tworzyw sztucznych (np. żywic akrylowych), to na dłuższą metę bardziej opłaca się jednak inwestycja w bardziej obciążające konstrukcję szkło (najlepiej organiczne tudzież „samoczyszczące”) albo dużo bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne od szkła hartowanego lity poliwęglan, który cechuje się też niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Jedna odpowiedź do “Z jakich materiałów wykonać drzwi do ogrodów zimowych?”

  1. Ogród zimowy jest wspaniały polecam każdemu ogrodnikowi który się nad tym zastanawia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu