Wykopanie stawu – formalności prawne

Własny staw to marzenie wielu z nas – szczególnie tych, którzy lubią łowić ryby lub po prostu odpoczywać nad wodą. Nie jest to jednak prosta sprawa ani pod względem technicznym, ani w świetle prawa. Jakie pozwolenia trzeba uzyskać, aby móc cieszyć się własnym stawem? Zobaczmy, co prawo mówi o tego typu akwenach. Czy są one w zasięgu naszych możliwości?

Pozwolenie wodnoprawne na wykopanie stawu przepływowego

Jeśli chodzi o zasilanie stawu wodą oraz możliwości zarządzania nim, najkorzystniejsze jest założenie stawu przepływowego, czyli takiego, który znajduje się z pobliżu np. rzeki, z której wód korzysta. O ile wydaje się to stosunkowo proste technicznie, o tyle nie jest takie pod względem prawnym.

Wszystkie wody naturalne należą do państwa. W momencie, kiedy tworzymy staw korzystający z wód państwowych, on także przechodzi na jego własność, a korzystanie z akwenu będzie wymagało zezwolenia od Starostwa Powiatowego i opłat. Płacimy zatem za korzystanie ze stawu, który wykopaliśmy na własnej działce. Dodatkowo wody płynące są podzielone na obwody rybackie, które najczęściej znajdują się w czyimś użytkowaniu. Może zatem dość do sytuacji, w której na naszej działce w stawie należącym do państwa ktoś legalnie odławia ryby, czerpiąc korzyści z naszej pracy. Aby czerpać tzw. pożytki z wód, należy postarać się o pozwolenie wodnoprawne.

Stawy z wodą stałą

Znacznie prostsze zarówno pod względem tworzenia, jak i regulacji prawnych jest kopanie stawów z wodą stałą, czyli sadzawek. Wymagają one podłoża iłowego lub gliniastego.  Sadzawka nie może mieć żadnych dopływów ani odpływów, można jednak stworzyć ją w miejscu, gdzie naturalnie gromadzi się woda, np. w jakimś zagłębieniu.

Staw nieprzepływowy jako woda stała należy w 100% do jego właściciela i może on czerpać z niego korzyści, a także płatnie udostępniać innym ludziom.

Oczywiście, staw taki ma swoje wady, wynikające przede wszystkim z tego, że woda w nim nie znajduje się w ruchu i nie można jej stale dostarczać z naturalnego ujęcia. Niemożliwy jest np. odłów ryb poprzez spuszczanie wody ze zbiornika. Nie sposób też uprawiać dna roślinnością, przez co mogą pojawiać się problemy z utrzymaniem czystości. Nie da się jednak ukryć, że brak formalności jest ogromnym udogodnieniem. Wykopaniem stawu może zająć się www.emtech.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu