Wykopanie stawu – formalności prawne

Własny staw to marzenie wielu z nas – szczególnie tych, którzy lubią łowić ryby lub po prostu odpoczywać nad wodą. Nie jest to jednak prosta sprawa ani pod względem technicznym, ani w świetle prawa. Jakie pozwolenia trzeba uzyskać, aby móc cieszyć się własnym stawem? Zobaczmy, co prawo mówi o tego typu akwenach. Czy są one w zasięgu naszych możliwości?

Pozwolenie wodnoprawne na wykopanie stawu przepływowego

Jeśli chodzi o zasilanie stawu wodą oraz możliwości zarządzania nim, najkorzystniejsze jest założenie stawu przepływowego, czyli takiego, który znajduje się z pobliżu np. rzeki, z której wód korzysta. O ile wydaje się to stosunkowo proste technicznie, o tyle nie jest takie pod względem prawnym.

Wszystkie wody naturalne należą do państwa. W momencie, kiedy tworzymy staw korzystający z wód państwowych, on także przechodzi na jego własność, a korzystanie z akwenu będzie wymagało zezwolenia od Starostwa Powiatowego i opłat. Płacimy zatem za korzystanie ze stawu, który wykopaliśmy na własnej działce. Dodatkowo wody płynące są podzielone na obwody rybackie, które najczęściej znajdują się w czyimś użytkowaniu. Może zatem dość do sytuacji, w której na naszej działce w stawie należącym do państwa ktoś legalnie odławia ryby, czerpiąc korzyści z naszej pracy. Aby czerpać tzw. pożytki z wód, należy postarać się o pozwolenie wodnoprawne.

Stawy z wodą stałą

Znacznie prostsze zarówno pod względem tworzenia, jak i regulacji prawnych jest kopanie stawów z wodą stałą, czyli sadzawek. Wymagają one podłoża iłowego lub gliniastego.  Sadzawka nie może mieć żadnych dopływów ani odpływów, można jednak stworzyć ją w miejscu, gdzie naturalnie gromadzi się woda, np. w jakimś zagłębieniu.

Staw nieprzepływowy jako woda stała należy w 100% do jego właściciela i może on czerpać z niego korzyści, a także płatnie udostępniać innym ludziom.

Oczywiście, staw taki ma swoje wady, wynikające przede wszystkim z tego, że woda w nim nie znajduje się w ruchu i nie można jej stale dostarczać z naturalnego ujęcia. Niemożliwy jest np. odłów ryb poprzez spuszczanie wody ze zbiornika. Nie sposób też uprawiać dna roślinnością, przez co mogą pojawiać się problemy z utrzymaniem czystości. Nie da się jednak ukryć, że brak formalności jest ogromnym udogodnieniem. Wykopaniem stawu może zająć się www.emtech.pl.

Regulamin korzystania z serwisu