schody z bloków schodowych

Schody w ogrodzie. Z czego je wykonać?

Schody ogrodowe powinny być funkcjonalne, estetyczne i umiejętnie wkomponowane w otoczenie. To bardzo ważny element architektoniczny, który nie tylko ułatwia przemieszczanie, ale też tworzy swojego rodzaju wyjątkowy klimat. Do budowy schodów należy więc wykorzystać materiał jak najlepszej jakości. Który jest godny uwagi?

Popularne materiały – kostka brukowa i gotowe bloki schodowe

Schody ogrodowe przede wszystkim trzeba odpowiednio zaprojektować. Ich szerokość, wysokość i stromość muszą być odpowiednio dostosowane do terenu. Dotyczy to szczególnie stopni, których wymiary powinny zapewniać bezpieczne wchodzenie i schodzenie. Jeśli zdecydujemy się na schody z kostki brukowej, przy ustalaniu szerokości stopni warto też dopasować wymiar do wielokrotności rozmiaru pojedynczej kostki, aby uniknąć niepotrzebnych docinek. W projekcie koniecznie należy zawrzeć informacje o materiale. Jaki jest najczęściej wybierany?

Schody możemy wykonać z gotowych bloków schodowych. W ofercie bloków znajdziemy zarówno jednolite stopnie kątowe, jak i łukowe, a także półokrągłe, z których skonstruujemy solidne i efektowne schody. Gotowe bloki pozwalają na szybką konstrukcję schodów, a dzięki zróżnicowanej kolorystyce i różnym rodzajom wykończeń, np. imitującym surowce naturalnie występujące w przyrodzie, wkomponują się idealnie w aranżację ogrodu.

Bez wątpienia ogromną popularnością cieszą się schody ogrodowe z kostki brukowej, które są solidne, wytrzymałe i korzystne cenowo. Co istotne, mogą być one wygodnym przedłużeniem ścieżki wykonanej właśnie z kostki brukowej. Takie zestawienie wizualnie prezentuje się atrakcyjnie i elegancko, jest też tańsze w wykonaniu.

Krawędzie schodów wykonanych z kostki brukowej zabezpiecza się palisadami lub obrzeżami i to od tych elementów rozpoczynamy osadzenie schodów. Bez nich kostki będą się rozchodzić w czasie użytkowania.

Kostka brukowa jest bardzo trwałym materiałem, więc doskonale się sprawdzi na posesjach, jak i w miejscach użytku publicznego. Odporna na ścieranie, nieśliska, mrozoodporna, nie nasiąka tak intensywnie wodą jak inne tworzywa. Niestraszne są jej szkodliwe warunki atmosferyczne, jest również niewrażliwa na ścieranie. Ponadto kupisz ją w przeróżnych kolorach, wymiarach i kształtach. Wybór jest ogromny.

Niektórzy właściciele ogrodów decydują się też na obsadzenie schodów z kostki brukowej roślinami, kwiatami lub przyozdobienie ich różnego typu roślinnością. Taka aranżacja jeszcze bardziej zwiększa estetykę tej konstrukcji.

Jak postawić schody z kostki brukowej?

Jeśli chcesz zbudować eleganckie i praktyczne schody z kostki brukowej, skontaktuj się z najlepszymi fachowcami. Warto się zwrócić do firmy, która nie tylko stawia schody, ale też przygotowuje ich projekt z dokładną wyceną. Właśnie takie usługi świadczy przedsiębiorstwo DARBUD Dariusz Pataj, specjalizujące się w układaniu kostki brukowej na różnych terenach oraz jej sprzedażą.

Firma wykonująca zlecenie powinna też służyć radą w wyborze kostki brukowej. Niektóre przedsiębiorstwa posiadają własną w asortymencie. Skorzystanie z produktów firmy sprawi, że całe przedsięwzięcie będzie jeszcze tańsze, a budowanie schodów przebiegnie sprawniej.

Wystarczy, że wybierzesz typ, kolor i kształt kostki, uzgodnisz wymiary oraz inne szczegóły, a resztą zajmą się jak najlepiej wykwalifikowani fachowcy. Postaw więc na nowoczesne i stylowe urozmaicenie swojego ogrodu!

Regulamin korzystania z serwisu