piekny-ogrod

Recepta na piękny ogród. Najważniejsze artykuły ogrodnicze

Piękny i zadbany ogród jest źródłem ogromnej satysfakcji (a niekiedy też świeżych ekologicznych warzyw i owoców!). Aby rośliny czuły się dobrze w twoim ogrodzie, musisz skompletować wyposażenie, akcesoria i preparaty, które umożliwią ci pielęgnowanie ogrodowej flory. Abyś o niczym nie zapomniał, podsuwamy niezbędnik – te rzeczy każdy ogrodnik powinien mieć pod ręką!

Podstawowe narzędzia nie tylko profesjonalnego ogrodnika

Nie da się zadbać o ogród bez kilku podstawowych narzędzi. Aby ziemia złapała nieco oddechu, dobrze wchłaniała wodę i nawozy, a korzenie roślin miały w niej wygodnie i mięciutko, a jednocześnie pozostawały stabilne, ziemię trzeba przygotować. Służą do tego narzędzia, takie jak np.: łopatki i łopaty, grabie, motyki, pazurki, sadzarki, pikowniki, wycinacze do chwastów czy widły. Są one dostępne w wersjach zarówno pełnowymiarowych, jak i miniaturowych. Można je nabyć m.in. w sklepie Mrówka Nasielsk.

W ogrodzie nie może też zabraknąć sprzętów ułatwiających nawadnianie. Mogą to być konewki albo bardziej zaawansowane i wymagające mniej obsługi systemy nawadniania.

Przydadzą się też akcesoria ułatwiające transport wody, ziemi czy też plonów albo pozostałości po odchwaszczaniu. Do tej grupy można zaliczyć: wiaderka, taczki, kosze, wózki oraz skrzynki.

Niektóre prace ogrodowe wymagają użycia ostrych narzędzi. Zdecydowanie warto mieć sekator. Przydać się mogą także siekiery, piły i noże ogrodnicze.

Preparaty, których nie może zabraknąć w ogrodzie

Współczesne ogrody nie byłyby takie piękne, gdyby nie nawozy oraz środki ochrony roślin. Te pierwsze dostarczają roślinom wszystkiego, co niezbędne do rozwoju. Stosowanie nawozów jest szczególnie ważne na mało urodzajnych glebach albo takich, których charakterystyka chemiczna odbiega od zapotrzebowania posadzonych w niej gatunków. Do preparatów, które wspomagają wzrost roślin i sprawiają, że rosną one bujnie, zaliczają się: odżywki, nawozy ekologiczne i chemiczne, torfy czy humusy. W charakterze nawozu można wykorzystać także mieloną korę, która pełni równocześnie funkcje dekoracyjne.

Drugą grupą preparatów, które warto stosować w ogrodzie, są środki ochrony roślin. Zabezpieczają one ogród przed atakiem bakterii, grzybów, wirusów, insektów oraz chwastów, które mogą doszczętnie zniszczyć starannie pielęgnowane rośliny. Insektycydy, fungicydy, bakteriocydy i inne preparaty niszczące szkodliwe czynniki nie dopuszczą do rozprzestrzeniania się chorób wśród roślin, a herbicydy sprawią, że w naszym ogrodzie będą rosły tylko te gatunki, które zostały w nim wysiane.

Jedna odpowiedź do “Recepta na piękny ogród. Najważniejsze artykuły ogrodnicze”

  1. Bliscy pisze:

    Rzeczywiście same podstawowe narzędzi, ale bez tego ciężko obyć się w ogrodzie. Jak już w to się zaopatrzycie to pora na kwiaty:) Mi spodobała się jeżówka magnus sadzonki jej są bardzo łatwo dostepne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu