Huśtawka w ogrodzie

Przegląd usług z uzupełnianiem zieleni architekturą ogrodową

Urządzając ogród, warto zadbać nie tylko o rośliny, ale także o tzw. małą architekturę. Pod tym pojęciem kryją się niewielkie obiekty, które upiększają otoczenie posesji i sprawiają, że staje się ono bardziej funkcjonalne. Jakie są możliwe rozwiązania w zakresie uzupełnienia zieleni ogrodowej małą architekturą? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Mała architektura w ogrodzie pozwala podkreślić piękno roślin. Jej funkcją jest także wydzielanie i porządkowanie przestrzeni. Usługi polegające na stawianiu obiektów małej architektury na terenie prywatnych posesji cieszą się obecnie dużą popularnością. Oto niektóre z możliwych rozwiązań, dzięki którym można stworzyć efektowną przestrzeń.

Donice

Donice pozwalają na podkreślenie walorów kwiatów i krzewów. Można w nich zasadzić na przykład rośliny wrażliwe na mróz. W okresie letnim będą one wspaniale prezentować się w ogrodzie, zaś na zimę będą przeniesione na przykład na taras. Donice do ogrodu najczęściej produkowane są z takich materiałów, jak: drewno, ceramika oraz tworzywa sztuczne. Wybierając konkretne rozwiązania, warto stawiać na produkty łączące solidne wykonanie z walorami estetycznymi. Powinny być one na tyle masywne, aby nie przewrócił ich silny wiatr.

Palisady ogrodowe

Palisady ogrodowe umożliwiają oddzielenie trawnika od pozostałej części ogrodu. Wpływają one na podniesienie funkcjonalności i walorów estetycznych przestrzeni. Palisady mogą być zróżnicowane pod względem kształtów i kolorów.

Ogródki skalne

Ogródki skalne stanowią połączenie skał, kamieni i roślin. Pozwalają one stworzyć namiastkę górskiego środowiska w przydomowej przestrzeni. Na ogół nie wymagają intensywnej pielęgnacji.

 Oczka wodne

Oczka wodne wykonywane są najczęściej z folii, którą wyściela się dno zbiornika, albo gotowych form z polietylenu bądź żywic poliestrowych.

Na ich brzegach kładzie się kamienie i sadzi rośliny. Można także zbudować kaskadę wodną, która podniesie atrakcyjność oczka wodnego – dodaje specjalista z firmy Araneo z Warszawy.

Ławki

Ławki są jednym z rodzajów architektury ogrodowej pełniącej funkcję użytkową. Umożliwiają wypoczynek i relaks w otoczeniu pięknej roślinności. Efektownie będzie prezentować się ławka z drewna. Najlepiej wybierać drewno odporne na wilgoć i na działanie promieni słonecznych. Do produkcji ławek ogrodowych wykorzystuje się także metal oraz beton. Materiał powinien być dostosowany do stylu, w jakim urządzony został ogród. Należy dobrze przemyśleć lokalizację ławki: z pewnością dobrym miejscem będą te zakątki ogrodu, w których panuje największa cisza, oraz takie, które gwarantują ciekawe widoki. Oprócz ławeczek, można ustawić stół oraz krzesła, które uprzyjemnią biesiadowanie. Tego typu meble można umieścić na przykład na tarasie lub w patio.

Huśtawki ogrodowe

Wśród rozwiązań w zakresie małej architektury o funkcji użytkowej znajdziemy także huśtawki, które mogą być atrakcją nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Ich wykonanie może różnić się w zależności od wieku użytkowników. Huśtawka dla dzieci na ogół stanowi element przydomowego placu zabaw. W przypadku zaś gdy zamierza korzystać z niej cała rodzina, najlepiej zainstalować ją w strefie rekreacyjnej.

Planowanie małej architektury – o czym warto pamiętać?

Stawianie tzw. małej architektury na prywatnym terenie nie wymaga dopełniania jakichkolwiek formalności.

Warto pamiętać, że rozmieszczenie poszczególnych jej elementów musi być dobrze przemyślane. Powinno ono współgrać ze stylem domu i wyglądem ogrodu. Najpierw sadzi się rośliny, a następnie do nich dobiera się małą architekturę.

Jeśli zależy Ci, aby Twój ogród był jedyny w swoim rodzaju, warto skorzystać z usług firm realizujących różnorodne zlecenia w zakresie projektowania zieleni. Zatrudnieni w nich specjaliści dokładnie przeanalizują Twoje potrzeby, a następnie przygotują i zrealizują projekt.

Regulamin korzystania z serwisu