projektowanie-ogrodow

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Tajemniczy ogród, Eden – ogrody w kulturze mają niezliczone reprezentacje. Fascynujemy się ogrodami, marzymy o własnych. Gdyby chodziło tylko o upodobanie do zieleni, wystarczyłby nam spacer do lasu lub po parku. W chęci posiadania własnego ogrodu jest coś głębszego. Chcemy planować, pielęgnować i z dumą obserwować, jak nasz teren naturalnie się rozwija i nabiera uroku. Jak zaprojektować ogród marzeń? Oto kilka wskazówek.

 

Zacznijmy od tego, że ogród dla każdego będzie oznaczał co innego. Zanim jeszcze zabierzesz się za planowanie przestrzeni, weź kartkę i długopis, następnie wypisz wszystkie skojarzenia związane ze słowem ogród. Wybierz z tej listy te, które najbardziej odpowiadają temu, czego pragniesz. Określ funkcje, jakie ma spełniać Twój ogród.

Dobrze zaprojektowany ogród będzie przede wszystkim funkcjonalny. W zależności od potrzeb właściciela może pełnić kilka funkcji: funkcję rekreacyjną – jako miejsce wypoczynku. Jako przestrzeń do zabawy dla dzieci – wówczas musi być bezpieczne i dostarczać rozrywki. Osoby towarzyskie na pewno będą zainteresowane stworzeniem miejsca w ogrodzie, gdzie można spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. Entuzjaści ekologii z kolei część ogrodu mogą przeznaczyć na warzywnik. Ważne jednak, aby funkcje, jakie ma spełniać nasz ogród, określić sobie jeszcze przed przystąpieniem do jego projektu – przekonuje ekspert z „Ogród” – firmie specjalizującej się w projektowaniu i zakładaniu ogrodów.

Określ rodzaj roślin

Wiesz już, jakie funkcje ma pełnić ogród w Twoim życiu. Czas na wybór roślin. Ten etap wielu z nas, zabieganym, zapracowanym i bez wiedzy botanicznej przysporzy najwięcej trudności. Żeby nie przeciągać projektowania w nieskończoność warto zlecić je firmie zajmującej się projektowaniem ogrodów, która będzie wiedziała nie tylko, jakie rośliny sprawdzą się w danym terenie i warunkach glebowych. Profesjonalista zaprojektuje ogród z uwzględnieniem tego, jak wybrane rośliny się rozrosną. Drzewko posadzone rok wcześniej nie dominuje przestrzeni, ale już po 5 latach to może się zmienić. Projektant planując zagospodarowanie Twojej przestrzeni weźmie to też pod uwagę sąsiedztwo. Dzięki temu uzyskasz wyjątkowy ogród, który wzbogaci lokalny krajobraz.

Ogród marzeń rozsądnie

Komu z nas nie marzą się skomplikowane i piękne kompozycje roślinne, których zdjęcia możemy spotkać w czasopismach branżowych, czy w sieci. Ogród ma być estetyczny i ma spełniać Twoje oczekiwania. Pamiętaj tylko, że rabaty, drzewka, kwiaty i trawnik wymagają pielęgnacji, tj. pielenia, koszenia i podlewania. Często wielu godzin fizycznego wysiłku. Przemyśl czy lubisz prace w ogrodzie. Dla wielu jest to relaksujące zajęcie! Jeśli nie zaliczasz się do tego grona to zdecyduj się na mniej angażujący projekt lub wprowadź udogodnienia. Jednym z nich jest system nawadniający, który zaprogramowany działa bez Twojego wysiłku. Do pielenia i koszenia możesz zatrudnić fachowców. Zajmie im to kilka chwil, a Ty będziesz mógł się zająć wyłącznie wypoczynkiem i cieszeniem się widokiem Twojego własnego zielonego zakątka.

Regulamin korzystania z serwisu