pergola

Pergole i ich praktyczne zastosowanie

Lato jest już w pełni, a my możemy spędzać więcej czasu w ogrodzie z dziećmi lub znajomymi. Aby przebywanie w ogrodzie było bardziej komfortowe, warto zainstalować pergolę, czyli osłonę przeciwsłoneczną wykonaną z płótna. Jakie są rodzaje pergoli, czego się można po nich spodziewać i gdzie można dostać modele dobrej jakości? O tym w poniższym artykule.

Co warto wiedzieć o pergolach

Osłony przeciwsłoneczne z tkaniny mogą się kojarzyć z dużymi parasolami restauracyjnymi albo z charakterystycznymi zadaszeniami nad straganami w niektórych krajach. W pewnym sensie jest to dobre skojarzenie, aczkolwiek pergole wysokiej jakości prawie w niczym nie przypominają tych sklepowo-straganowych – są zbudowane z o wiele lepszych materiałów, mają solidną konstrukcję i przepiękny wygląd, który jest dodatkową ozdobą dla ogrodu lub tarasu. Ale to nie koniec różnic – nowoczesne pergole są pokryte wysokogatunkową tkaniną akrylową, która nie tylko daje cień, ale również chroni przed promieniami UV, jest niepalna i często także wodoodporna. Możemy też wybrać takie modele, które będą wyposażone w głośniki, oświetlenie czy ogrzewanie – a to tylko część możliwych opcji. Takie nowoczesne pergole znajdziemy w ofercie dobrych firm, które specjalizują się w produkcji i dystrybucji systemów przeciwsłonecznych. Na polskim rynku uznaną i działającą od wielu lat jest firma Spin Bobko i Staniewski.

Rodzaje pergoli

Tak jak różne są modele pergoli, tak i różne ich zastosowania. Choć pierwsze, co przychodzi na myśl, to oczywiście postawienie jej w ogrodzie, to pergole są powszechnie stosowane np. we wspomnianych już restauracjach, kawiarniach czy hotelach. Jednym z lepszych modeli firmy Spin jest model Zen, który umożliwia wysięg materiału nawet do 5 metrów, czyniąc go świetnym sposobem na zadaszenie dużej powierzchni – a jeśli i to będzie dla nas zbyt małą mało, to można umieścić więcej modułów i połączyć je w jedną całość. Oczywiście przy takim metrażu warto zamówić sterowanie elektryczne, które znacznie nam ułatwi i przyspieszy rozkładanie. Model Zen może być zarówno montowany do ściany, jak i stać się wolnostojącym baldachimem.

Czy tylko na lato?

Jak wszyscy wiemy, lato w naszym kraju od pewnego czasu jest dość kapryśne. Na szczęście nowoczesne pergole dają możliwość zamontowania na nich przesłon bocznych i promienników ciepła, dzięki czemu można z nich korzystać nawet do późnej jesieni. Przy tej jakości materiałów i konstrukcji nie musimy się też bać o to, że po jednym czy dwóch sezonach staną się wypłowiałe i niestabilne – mogą one nam służyć latami, zwłaszcza że firma Spin oferuje nie tylko części zamienne do produkowanych przez siebie pergoli, ale także pełen serwis i usługę odświeżenia. Warto więc rozważyć ich zakup, zwłaszcza że cena takich pergoli jest bardzo ciekawa i kusząca.

Regulamin korzystania z serwisu