palisady kamienne

Możliwości wykorzystania palisad kamiennych

Palisady kamienne doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Mogą być ciekawą alternatywą dla palisad wykonanych z drewna lub tworzywa sztucznego. Podobnie jak drewno kamień jest materiałem naturalnym, a jednocześnie bardziej trwałym. Z tego względu doskonale zastąpi palisady plastikowe, które nie są tak estetyczne. Sprawdź możliwości wykorzystania kamiennych palisad w swoim ogrodzie!

Zdarza się, że poszczególne części ogrodu należy od siebie oddzielić. Czy to ze względu na dzieci lub zwierzęta, czy też ze względów estetycznych i praktycznych. Najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie palisad, z których można stworzyć zarówno ścieżki, jak i podzielić ogród na część rekreacyjną i uprawową.

Idealne wytyczenie ścieżek

Zamiast krawężnika z powodzeniem do wyznaczania ścieżek w ogrodzie możemy wykorzystać palisadę. Nie sprawdzi się ona jedynie bezpośrednio na podjeździe, ze względu na duże obciążenia – jednak na ogrodowych ścieżkach pieszych powinna być doskonałym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że kamień jest materiałem w pełni naturalnym i niezwykle wytrzymałym. Nie straszne mu słońce, deszcz i mróz. Z związku z tym powinien wytrzymać nawet intensywne użytkowanie. Ścieżka otoczona kamienną palisadą będzie prezentowała się wyjątkowo w ogrodach, w których znajdują się skalniaki. Dopełni nieco surowego wyglądu obrośniętych zielenią kamieni.

Ogrodowe murki i skalniaki

Poza tym palisady kamienne same w sobie doskonale nadadzą się do stworzenia wyjątkowych kwietników. Mogą stanowić obramowanie skalniaka lub stanowić część niewysokiego murku, odgradzającego na przykład część rabatową. Mogą służyć jako wzmocnienie skarp i nasypów. Kamienne słupki mogą stanowić obrzeże nieco podniesionych powyżej poziomy gruntu rabat, tworząc tym samym wrażenie wielopiętrowości. Ze względu na różne wysokości palisad dostępnych w ofercie hurtowni kamienia TILES (od 30 do nawet 120 centymetrów) murki i obrzeża mogą być stopniowane, od najwyższego do najniższego punktu wzniesienia.

Wyznaczanie i oddzielanie oczek wodnych i rabatek

Do zabezpieczenia terenu wokół oczka wodnego również doskonale sprawdzą się palisady wykonane z kamienia. Zwłaszcza, że z powodu zwiększonej wilgotności drewniane mogą zacząć próchnieć. W tym przypadku lepiej sprawdzi się kamień, gwarantując bezpieczeństwo przebywających w pobliżu osób, zwłaszcza dzieci. Dzięki temu nie wpadną przypadkowo do wody.

Z tego samego względu sprawdzą się jako zabezpieczenie rabatek kwiatowych oraz oddzielenie ich na przykład od trawnika.

Ogrodzenie wokół drzewek i trawników

Jeśli na naszej działce jest dużo trawy palisady kamienne sprawdzą się doskonale jako ogrodzenie wzdłuż trawników lub dookoła drzewek. Koszenie w miejscach na styku z pniem jest kłopotliwe i zazwyczaj wymaga użycia podkaszarki lub ręcznego przycinania trawy. Z związku z tym wokół drzewek możemy utworzyć wolną przestrzeń w kształcie okręgu. Najlepiej usunąć wszystkie chwasty i trawę, obramować całość palisadą, następnie wysypać wnętrze korą lub drobnymi kamyczkami. Należy jednak pamiętać, że kora sprawdzi się w przypadku roślin, które lubią kwaśne podłoże. Kamienne palisady ułatwią koszenie i zapobiegną rozrastaniu się trawy lub chwastów poza obręb.

Mała architektura ogrodowa

Tak naprawdę możliwości wykorzystania palisad kamiennych jest znacznie więcej – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Równie dobrze można wykonać z niej elementy małej architektury ogrodowej: donice, siedziska, kwietniki. Palisada przyda się również jako obramowanie schodów zewnętrznych, a także doskonale sprawdzi się do wytyczenia miejsca na palenisko. Ze względu na wyjątkowość materiału, jakim jest kamień, palisada wytrzyma w niezmienionym stanie przez wiele lat. Nie trzeba jej specjalnie pielęgnować, ani konserwować. Kamień to doskonały materiał, jeśli zależy nam na trwałości, wyjątkowym wyglądzie i różnorodności zastosowań.

Regulamin korzystania z serwisu