Metody zastosowania kamienia naturalnego w ogrodzie

Przydomowy ogród to nie tylko kwiaty, krzewy i drzewa – to również różnego rodzaju elementy, które wpływają tak na estetykę, jak i na funkcjonalność przestrzeni. Jednym z tworzyw, które często wykorzystuje się w kreowaniu ogrodu, są kamienie naturalne. Oto jak można je wykorzystać.

Ścieżki ogrodowe

Każdy ogród, niezależnie od swej wielkości, potrzebuje ścieżek, które pozwolą łatwo przemieszczać się po jego obszarze – dzięki nim znacząco ograniczymy wydeptanie trawnika. Kamienie będą stanowić bardzo atrakcyjną alternatywę dla powszechnie stosowanej kostki brukowej, która – choć wytrzymała i prosta w ułożeniu – jest rozwiązaniem raczej mało estetycznym i nieciekawym.

Skalniaki

Skalniak to rodzaj klombu, w którym użyto kamieni w charakterze granicy, oddzielającej tę przestrzeń od pozostałego obszaru ogrodu, a także jako dekoracji. Kamienie są nie tylko estetyczne, ale również bardzo trwałe i pozwalają ograniczyć przerastanie trawy i chwastów na klomb.

Obudowa dla oczka wodnego

Oczka wodne to bardzo popularne urozmaicenie krajobrazu ogrodu. Wymagają one jednak również odpowiedniej oprawy. Kamienie to najbardziej oczywisty wybór – dzięki nim oczko zyska naturalnego, atrakcyjnego wyglądu. Ponadto podobnie jak w przypadku skalniaków ograniczona zostanie ekspansja traw i chwastów, których usunięcie w pobliżu oczka może być wyjątkowo uciążliwe ze względu na ograniczoną dostępność.

Inne zastosowania kamieni

Estetyczne kamienie mogą być wykorzystane również w wielu innych celach – wiele zależy od naszej kreatywności.

Bardzo ciekawym pomysłem może być na przykład wykonanie z nich kolorowej mozaiki w ogrodzie, w ten sposób staną się one dekoracją samą w sobie – radzi przedstawiciel firmy Kado –  Mogą one również posłużyć do wykończenia podłogi i ścian tarasu. Takie rozwiązanie doskonale spisze się szczególnie w domach zaprojektowanych na wzór budynków klasycznych.

Ostatecznie duże kamienie mogą posłużyć jako postumenty dla donic z roślinnością, lamp ogrodowych lub nagłośnienia, jeśli ogród służy nam jako przestrzeń rekreacyjna.

Jakie kamienie wykorzystuje się w ogrodzie?

Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór kamieni naturalnych o zastosowaniu ogrodowym. Do najpowszechniej stosowanych należą kamienie polne, potocznie zwane otoczakami oraz niezwykle wytrzymały oraz odporny na zmienne warunki pogodowe granit. Poza nimi do dekoracji ogrodu wykorzystuje się również bazalt, piaskowiec, kwarcyt – powszechnie kojarzony z luksusem marmur jest rzadko stosowany, gdyż odznacza się wysoką nasiąkliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu