ławki miejskie

Ławki miejskie metalowe i drewniane – porównanie

Ławki to nie tylko miejsce, na którym można przysiąść i położyć zakupy. To punkt spotkań, przestrzeń do rozmowy, a czasem samotnych rozmyślań i medytacji. Nie bez powodu licznie umieszczane w parkach i wąwozach, na deptakach i skwerach, a także przy wejściu do klatek, na terenach zielonych osiedli, a coraz częściej nawet w centrach handlowych. Najczęściej zbudowane z metalu i drewna lub jednego z nich osobno. Które są najlepsze?

Niezaprzeczalnie ławki zarówno z drewna, jak i metalu mają wiele zalet. Niemniej porównując ze sobą metalowe i drewniane ławki, można dojść do przewrotnego wniosku, że dopiero łącząc te dwa materiały, otrzymujemy ławkę idealną. Piękno w dowolnej konwencji i wygodę użytkowania. – mówi ekspert z firmy Fobar.

Ławki metalowe – ideały z jedną wadą

Metal to plastyczny materiał, odpowiednio zabezpieczony genialnie znosi trudne warunki atmosferyczne. A wiadomo, ławki w wielu miejscach są postawione na stałe, niezależnie od pogody. Plastyczność metalu pozwala kreować rozmaite kształty, ławka może oprócz swojej praktycznej funkcji sprawować inną – równie ważną – estetyczną. Ławki bardzo często muszą wpisywać się w identyfikację wizualną miast, wpasowując się w ich klimat i zabudowę. Metalowe ławki dopasować łatwo, bo oprócz tego, że można im nadać niemal dowolny kształt, to łatwo się je maluje na każdy kolor. Łatwo je też utrzymać w czystości, pewnie stąd taka ich popularność w centrach handlowych. Metalowe ławki niepozbawione są wad. Przede wszystkim dla użytkowników ma znaczenie wpływu temperatury otoczenia. Elementy metalowe ławek zamontowanych w miejscach o dużym nasłonecznieniu mogą się nagrzewać. Jednak w strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska to zjawisko nie występuje w tak znacznym stopniu aby dyskwalifikowało wykorzystanie ławek metalowych na otwartej przestrzeni.

Drewniane – można na nich przesiedzieć cały dzień

Już na początku trzeba powiedzieć, że ławki drewniane są pozbawione wady ławek metalowych – ich temperatura jest stabilna, w niewielkim stopniu zależna od otoczenia. To istotne, ponieważ na drewnianych ławkach usiądziesz niezależnie od pogody (chyba że akurat pada). Pozbawione surowości metalu drewno tworzy przytulną atmosferę. Niektórzy powiedzą, że na drewnie siedzi się znacznie wygodniej niż na metalu. Drewno nie jest już tak plastyczne, jak metal i mniej od niego trwałe. Odpowiednio częste zabiegi zabezpieczające sprawią jednak, że i drewniane wytrzymają każdą pogodę przez wiele lat. Rzadko kiedy można spotkać ławki drewniane, wykonane wyłącznie z drewna. Najczęściej stalowy szkielet wypełniony jest drewnianymi elementami, co stanowi idealne połączenie. Ławki z drewna i metalu mogą być wykonane w niemal każdym stylu, łącząc estetykę z wygodą.

Regulamin korzystania z serwisu