Konserwacja ogrodu – jak ją wykonać?

Aby ogród zachwycał, musi być regularnie pielęgnowany. Dwa razy do roku warto przeprowadzić kilka prac, które przygotują ogród do sezonu wegetacji roślin, a potem do ich zimowania. Uwagę należy poświęcić też ogrodowej infrastrukturze – alejkom, skalniakom oraz małej architekturze. Na czym polega konserwacja ogrodu, kiedy i jak należy ją przeprowadzać i po co się to robi?

Jakie prace obejmuje konserwacja ogrodu i czemu służy?

Konserwacja ogrodu to ogół czynności, które mają utrzymać go w dobrym stanie. To szczególnie istotne w dwóch momentach roku: zanim zaczniemy wiosenne prace ogrodowe oraz zanim nastanie zima. Dlaczego te dwa okresy są dobrym czasem na konserwację ogrodu? Po co się ją przeprowadza? O tym opowie specjalista z firmy Arkadia, która zajmuje się projektowaniem i zakładaniem ogrodów, pracami porządkowymi i brukarstwem:

Konserwacja ogrodu przygotowuje rośliny do nowego okresu wegetacyjnego, a sprzęty ogrodowe – do eksploatacji w ciepłej porze roku. Konserwacja obejmuje też zbiorniki wodne: oczka i baseny, które po zimie wymagają oczyszczenia i przystosowania do użytkowania. Z kolei przed zimą warto wykonać prace, które ułatwią roślinom przetrwanie mrozów i zabezpieczą przed nimi drewnianą ogrodową architekturę.

Naturalnie, konserwację można przeprowadzać także w innych momentach. Można zdecydować się na gruntowne prace albo wybrać tylko niektóre z następującego katalogu:

  • przycinanie roślin i żywopłotów, koszenie trawników,
  • opryski przeciw owadom i chorobom grzybiczym oraz bakteryjnym,
  • nawożenie,
  • czyszczenie i ewentualnie uzupełnianie oraz wyrównywanie nawierzchni,
  • czyszczenie i impregnacja mebli ogrodowych i elementów drewnianych, np. altan, ławek,
  • odświeżanie, zabezpieczanie i uzupełnianie ogrodzenia,
  • oczyszczanie basenów i oczek wodnych,
  • przygotowywanie gleby.

Konserwacja ogrodu – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Usługi takie są zawsze dobierane do potrzeb danego ogrodu. Można zająć się tym samodzielnie, wymaga to jednak sporo pracy, a także specjalnych preparatów. Nie każdy właściciel ogrodu ma na to czas.

Na szczęście jest też drugie rozwiązanie – skorzystanie z pomocy firmy specjalizującej się w pielęgnacji ogrodów. W tym przypadku możemy skorzystać z profesjonalnego doradztwa – fachowcy najlepiej określą, jaki zakres prac będzie potrzeby w naszym ogrodzie, a jakie mogą poczekać lub są zbyteczne. Dysponują także profesjonalnym sprzętem i specjalistycznymi preparatami, co przekłada się na wysoką jakość konserwacji ogrodu, jego doskonałe przygotowanie do wiosny lub zimy. Konserwacja powierzchni i ogrodowego wyposażenia podniesie ich funkcjonalność i wygodę korzystania, a także wydłuży trwałość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu