Kamień ogrodowy – mnogość zastosowań

Kamień to jeden z pierwszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka, który nadal nie traci na znaczeniu. Znajduje szerokie zastosowanie w wielu sektorach, w tym w ogrodnictwie. Kamień ogrodowy to materiał trwały, estetyczny i uniwersalny. Dostępny w wielu wariantach, kolorach i rozmiarach, pełni istotną rolę w ogrodach przydomowych i przestrzeni miejskiej.

Nawierzchnie

Trwały i estetyczny kamień to najpopularniejszy materiał w ogrodach prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej. Jakie nawierzchnie wykonuje się z kamienia?

  • Chodniki, podjazdy i parkingi – nawierzchnie wykorzystywane w ruchu pieszym lub drogowym muszą być wytrzymałe. Do równych powierzchni narażonych na duże obciążenie oraz intensywną eksploatację idealnie nadaje się kostka granitowa.
  • ścieżki, alejki – przy pomocy otoczaków, grysów i żwiru ułożymy urocze ścieżki o dowolnym kształcie we własnym ogrodzie. Również alejki w parkach czy ogrodach botanicznych układane są z kruszywa dekoracyjnego i luźnych płyt kamiennych.
  • Tarasy – nawierzchnia kamienna to idealne rozwiązanie na taras, który musi zapewniać komfort oraz być wytrzymały na czynniki atmosferyczne. Dobrą nawierzchnią tarasową będzie kostka granitowa.

Dekoracje

Ogrody, parki i skwery to nie tylko miejsca użytkowe, ale przede wszystkim obiekty o szczególnych walorach estetycznych, dlatego tak istotne są ich dekoracje. Z kamienia wykonuje się m. in.:

  • Rabaty – kruszywo dekoracyjne prezentuje się schludniej niż goła ziemia, dlatego przestrzenie pomiędzy roślinnością często wypełnia się żwirem lub grysem.
  • Ogródki skalne – dekoracje przywołujące na myśl górski krajobraz są wyjątkową ozdobą ogrodu. Do tej konstrukcji wykorzystuje się głazy, a także otoczaki i żwir do uzupełnienia przestrzeni pomiędzy większymi skałami.
  • Zbiorniki wodne – oczka wodne, strumyki czy kaskady nadają otoczeniu wyjątkowy klimat. Na dno tych zbiorników najlepiej nadają się obłe kamienie, np. bezpieczne dla planktonu i pięknie połyskujące otoczaki.

Ogrodzenia

Dobre ogrodzenie powinno być przede wszystkim wytrzymałe. Musi dawać poczucie prywatności i stanowić barierę dźwiękoszczelną. Dlatego tak chętnie wybieramy ogrodzenia kamienne, zwłaszcza gabionowe. Te metalowe, plecione kosze wypełnione kamieniami świetnie wyglądają i stanowią solidną barierę.

Mała architektura

Z kamienia wykonuje się też elementy małej architektury. Jakie?

Na to pytanie odpowiada ekspert z firmy Leszczyński z Warszawy, która zajmuje się sprzedażą kruszyw: Kamienna architektura ogrodowa to gwarancja trwałości i estetycznego efektu. W tym celu chętnie wykorzystuje się gabiony, które sprawdzą się nie tylko w roli ogrodzenia, ale też jako donice, ławki i stoły. Mogą stanowić element konstrukcyjny altanek, piaskownic oraz grilli ogrodowych. Z płyt i głazów ułożymy murki pomiędzy rabatkami czy wokół tarasu. Kamień może też posłużyć do ozdoby elewacji, np. na tarasie. Nic więc dziwnego, że kamienie ogrodowe są tak uniwersalnym i ponadczasowym materiałem.

Regulamin korzystania z serwisu