Kamień do ogrodu. Elementy małej architektury

Kamień świetnie sprawdza się jako dekoracja ogrodu. Wykonane z niego elementy małej architektury są piękne i ponadczasowe. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji i będą służyć przez długie lata, doskonale znoszą bowiem zmienne warunki atmosferyczne. Na tle kamienia korzystnie prezentują się rośliny. Aranżację ogrodu warto uzupełnić o kamienną elewację, chodnik, taras, murek czy ogrodzenie.

 

Kamień naturalny ceniony jest za bogactwo faktur i kolorów. Elementy małej architektury ogrodowej można wykonać z różnych rodzajów tego surowca: marmuru, wapienia, onyksu, trawertynu. Dzięki unikalnym wzorom osiąga się ciekawe efekty wizualne. Wyroby z kamienia to inwestycja na lata, dlatego warto zdecydować się na surowiec najwyższej jakości. 

Kamienne elewacje, murki i ogrodzenia

Świetną alternatywą dla tynku będzie elewacja kamienna. Taki sposób wykończenia domu robi spore wrażenie. Kamień naturalny ma wiele wzorów i kolorów, dlatego z łatwością dobierzesz taki, który będzie pasował do twojego ogrodu. Warto dodać, że to surowiec bardzo wytrzymały, przetrwa więc nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Oprócz ścian domu można pokryć nim także wszelkie zewnętrzne murki.

Do wykończenia budynku czy murków warto wykorzystać splity. To kamienne pasy, łupane ręcznie. Występują w wielu kolorach, od beżów, przez brązy, szarości, aż  po czerwień – wyjaśnia ekspert z firmy Metamar.

Ciekawym elementem małej architektury ogrodowej są również kamienne ogrodzenia. Solidne, trwałe, skutecznie wygłuszą hałas ulicy. Dają poczucie bezpieczeństwa i zapewniają więcej intymności niż np. płot wykonany z metalu. Z kamiennymi ogrodzeniami warto jednak uważać – w przypadku małej działki mogą być nieco przytłaczające. Rodzaj i kolor surowca warto dopasować do elewacji budynku.

Kamień na tarasie

Wykańczanie tarasów kamieniem naturalnym staje się coraz bardziej popularne. Do wyboru mamy różne kształty i kolory płyt, które pozwalają stworzyć naprawdę ciekawą aranżację tego elementu małej architektury. Posadzka z kamienia jest nie tylko ładna, ale także trwała i łatwa w pielęgnacji. Płytki różnią się także fakturą – mogą być piaskowane, polerowane czy szlifowane. Z pewnością dobierzesz coś, co będzie pasowało do stylu twojego ogrodu.

Chodniki z kamienia

Elementem małej architektury, który dobrze wygląda w każdym ogrodzie, jest kamienna ścieżka.

Płyty chodnikowe z tego surowca są proste i szybkie w montażu. Ich rodzaj i kształt możesz dopasować do swoich potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład tzw. wzór francuski, czyli zestaw płytek w różnych rozmiarach. Niewątpliwą zaletą kamiennego chodnika jest również niewygórowana cena. Oprócz ścieżki z płytek możesz stworzyć też ciekawą dekorację lub wyłożyć nimi podjazd.

Regulamin korzystania z serwisu