zielony dach

Jakie warstwy wchodzą w skład ekstensywnego systemu zielonych dachów?

Ekstensywny zielony dach stanowi piękną ozdobę domu, a dodatkowo zapewnia szereg innych korzyści: przedłuża żywotność pokrycia dachowego, obniża temperaturę wewnątrz budynku i oczyszcza powietrze. Aby zielony dach mógł należycie spełniać wszystkie swoje funkcje, musi zostać wykonany z kilku warstw, które układane są w ściśle określony sposób. Jaki jest układ warstw w ekstensywnym systemie zielonych dachów?

Izolacja przeciwwodna i termiczna

Bezpośrednio na pokryciu dachowym znajduje się izolacja przeciwwodna. Poza wodoszczelnością powinna wyróżniać się ona odpornością na ściskanie i przerastanie korzeniami. Nad nią znajduje się termoizolacja, chroniąca przed stratami ciepła. Dzięki takiemu układowi warstw, odwrotnemu niż w tradycyjnym dachu, izolacja przeciwwodna może pracować w stałej temperaturze, która zbliżona jest do temperatury panującej wewnątrz budynku. Jeśli warstwa hydroizolacji nie ma właściwości przeciwkorzennych, niezbędne jest zastosowanie specjalnej folii chroniącej przed przerastaniem korzeniami.

Warstwa drenażowa

Nad izolacją znajduje się warstwa drenażowa. Jej głównym zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody przenikającej z wyższych warstw. Ponadto zapewnia przewietrzenie korzeniom i poprawia właściwości izolacyjne całej konstrukcji. Warstwa drenażowa zielonego dachu może przyjąć postać żwiru płukanego, maty drenażowej zbudowanej z pętelek nylonowych czy maty kubełkowej. Drenaż stosowany jest tylko na dachach o spadkach do 3°. Na dachach o wyższym spadku woda może spłynąć w sposób grawitacyjny. Nad drenażem umieszczona jest geowłóknina, która stanowi filtr zapobiegający zatykaniu się drenażu przez warstwę wegetacyjną.

Warstwa wegetacyjno-magazynująca

Warstwa wegetacyjno-magazynująca jest podłożem mającym zapewnić roślinom odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. To mieszanka zwana substratem, na którą składają się komponenty mineralne, porowate i mrozoodporne zdolne do magazynowania wody i oddawania jej nadmiaru do warstwy drenażowej. W roli warstwy wegetacyjno-magazynującej zielonego dachu wykorzystuje się także wełnę skalną, która dodatkowo tłumi hałas i zapewnia ochronę przeciwpożarową, oraz geowłókniny magazynujące, stanowiące dodatkową ochronę dla hydroizolacji. Stosowane są one w przypadku tych dachów, które muszą mieć niewielki ciężar.

Warstwa roślinna

Położoną najbliżej powierzchni warstwą ekstensywnego systemu zielonych dachów jest warstwa roślinna. To mata wegetacyjna, którą porasta wcześniej wyhodowana roślinność. Najczęściej są to rozchodniki, mchy, zioła oraz trawy przystosowane do ekstremalnych warunków panujących na dachu. Gdy rośliny wykiełkują, mata wegetacyjna jest zwijana i umieszczana na dachu na uprzednio przygotowanym podłożu. Rośliny w systemie ekstensywnym nie muszą być podlewane – w zupełności wystarcza im woda opadowa. Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne ograniczone są do minimum.

Szeroki wybór materiałów do wykonania ekstensywnego zielonego dachu oferuje przedsiębiorstwo Xero Flor z województwa lubuskiego. Produkuje ono różne rodzaje warstw drenażowych, wegetacyjno-magazynujących oraz roślinnych. Zapewnia fachową poradę w doborze odpowiednich warstw do danej inwestycji. Firma prowadzi głównie działalność hurtową, ale współpracuje również z klientami indywidualnymi.

Regulamin korzystania z serwisu