nawierzchnia plac zabaw

Jakie są rodzaje nawierzchni na plac zabaw?

Przy projektowaniu placu zabaw należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału powstanie jego nawierzchnia. Aktywność jest w dzieciństwie jak najbardziej wskazana, warto umożliwić dzieciom beztroską zabawę bez ciągłego uważania na upadki, które mogą grozić przykrymi konsekwencjami. Z tego powodu tak istotny jest wybór odpowiedniej, bezpiecznej nawierzchni na plac zabaw.

Płyty SBR

Jednym z materiałów, z których tworzy się bezpieczne nawierzchnie są płyty SBR. SBR to czarny granulat, który pochodzi z recyklingu opon i jest rodzajem syntetycznego kauczuku. Jego elastyczność jest zbliżona to kauczuku naturalnego, jednak SBR jest zdecydowanie bardziej odporny na deszcz, mróz, śnieg i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Zaletą nawierzchni z płyt SBR jest to, że są wytrzymałe, mrozoodporne i nie tracą swoich właściwości przez lata. Ponadto powierzchnia stworzona z płyt SBR jest przyjemna w dotyku i dzieci mogą się na niej bawić nawet boso. Nawierzchnie z płyt SBR, takich jak ma w swojej ofercie np. firma MTJ Group, doskonale amortyzują upadki nawet z wysokości 2m! 

Płyty EPDM

EPDM (kauczuk etylenowo-propylenowy) podobnie jak SBR (kauczuk butadienowo-styrenowy) cechują się wysoką wytrzymałością, trwałością i elastycznością. Są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo to są na porównywalnym poziomie. Przy projektowaniu placu zabaw musimy wiedzieć, jaki jest poziom nasłonecznienia. Jeżeli słońca jest dużo, lepiej wybrać płyty EPDM, ponieważ są one bardziej odporne na działanie promieni UV. Ponadto granulat EPDM jest barwiony w masie z wykorzystaniem stabilizatorów i pigmentów, dzięki czemu wykonane z niego płyty przez dłuższy czas zachowują swoje walory estetyczne i nie zmienią koloru na skutek ścierania. Powierzchnia zrobiona z płyt EPDM zapewnia amortyzację przy upadkach z wysokości aż do 3 m.

Maty przerostowe

Maty przerostowe są innowacyjnym materiałem, który z powodzeniem jest stosowany jako bezpieczna nawierzchnia placów zabaw. Ich największą zaletą jest ich perforowana powierzchnia, przez którą trawa może przerastać bez przeszkód. Zastosowanie takiego rozwiązania znacząco zwiększa bezpieczeństwo poprzez zwiększenie amortyzacji tego podłoża. Ponadto wyrastająca trawa zapewnia o wiele bardziej estetyczny i atrakcyjny wygląd nawierzchni. Maty przerostowe cechują się doskonałymi właściwościami, takimi jak amortyzacja upadków i wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Taka powierzchnia jest bardzo stabilna, nie ma obaw, że pod naciskiem maty zmienią swoje położenie i spowodują upadek. Dodatkową korzyścią takiego rozwiązania jest niesamowita łatwość montażu.

Regulamin korzystania z serwisu