Jakie maszyny i narzędzia potrzebne są do pielęgnacji trawnika?

Do profesjonalnej pielęgnacji trawnika nie wystarczy sama kosiarka. Musimy zapewnić sobie dostęp maszyn i narzędzi, które pozwolą nie tylko przyciąć trawę na odpowiednią wysokość, ale też stworzyć jej optymalne warunki do zdrowego wzrostu, uzupełnić ubytki murawy, przygotować do zimowania i pobudzić wzrost na wiosnę. Przedstawiamy zestaw must have do pielęgnacji trawnika.

Sprzęt potrzebny do pielęgnacji trawnika jest relatywnie drogi, a przecież nie używamy go codziennie. W tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest wypożyczenie urządzeń do prac ogrodniczych. Dotyczy to nawet tak podstawowej maszyny, jaka jest kosiarka do trawy.  

Absolutne minimum: kosiarka, wykaszarka i grabie 

W przypadku niewielkich areałów wystarczająca może okazać się kosiarka elektryczna. Jednak już przy utrzymaniu murawa o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych czy wąskiego pasa trawnika okalającego budynki znacznie wygodniejsza będzie kosiarka spalinowa z napędem. Silnik spalinowy to swoboda poruszania się, nie ograniczana długością przewodu zasilającego. To także bez porównania większa moc, czyli wyższy komfort pracy, który szczególnie docenimy przy koszeniu wyższej lub lekko wilgotnej trawy. Specjalista z wypożyczalni sprzętu budowlanego i rusztowań Ramirent podkreśla też znaczenie napędu kosiarki:

Napęd kosiarki znacząco poprawia komfort pracy. Docenią go wszyscy posiadacze większych areałów. Dzięki napędowi kosiarka spalinowa staje się urządzeniem znacznie łatwiejszym w obsłudze dla kobiet i osób starszych. Urządzenie z własnym napędem prowadzi się też znacznie lepiej na młodych, miękkich murawach lub po dużych opadach deszczu, gdy gleba jest rozmiękczona. 

Nawet najlepsza kosiarka nie dotrze do wszystkich zakamarków trawnika, takich jak styk z barierami i ogrodzeniami oraz powierzchnie wokół drzew i krzewów. Wyzwaniem są też obszary o nierównej, kamienistej powierzchni, na których łatwo uszkodzić kosiarkę. We wszystkich tych sytuacjach niezbędne będzie użycie elektrycznej podkaszarki lub wykaszarki spalinowej, nazywanej często kosą spalinową. W tych urządzeniach elementem tnącym jest elastyczna linka stalowa lub żyłka z tworzywa sztucznego, dzięki którym możemy kosić nawet trawę rosnąca pomiędzy kamieniami, bez obaw o uszkodzenie urządzenia.  

Ostatnim, lecz nie najmniej ważnym elementem zestawu minimum do pielęgnacji trawnika, są grabie. Każdy posiadacz trawnika ma swój typ idealny: jedni uważają, że najlepsze są lekkie druciaki, inni odwołują się do tradycji i wybierają grabie drewniane. Każdy grabi trawę i liście takim narzędziem, jakie najbardziej lubi. Jednak niezależnie od preferencji warto zaopatrzyć się w grabie metalowe, które służą do uprzątania murawy, ale przede wszystkim pełnią rolę aeratora. W przypadku niewielkich trawników przydomowych czy w ogródku działkowym taki sposób napowietrzania darni jest zupełnie wystarczający. Przy powierzchniach liczonych w tysiącach metrów kwadratowych, nie wystarczą ręczne narzędzia – konieczne będą wydajne maszyny. 

Dodatki dla profesjonalistów: aerator, wertykulator, walec i dmuchawa 

Uprawa trawnika nie sprowadza się tylko do koszenia i grabienia. Do zachowania trawy w dobrej kondycji potrzebne jest napowietrzanie i spulchnianie darni. Należy też zadbać o regularne usuwanie tzw. filcu, czyli mchów, porostów starej trawy, które tworzą zbitą warstwę na powierzchni gleby. Filc utrudnia nawadnianie, nawożenie i dostarczanie powietrza do gleby. 

Jak już zostało powiedziane, na małych powierzchniach do napowietrzania trawnika wystarczą specjalne metalowe grabie. Przy większych obszarach komfortowym rozwiązaniem będzie aerator mechaniczny. Podobnie rzecz się ma w przypadku usuwania filcu: grabie wystarczą na mały przydomowy trawnik – przy dużych powierzchniach optymalnym rozwiązaniem jest wypożyczenie wertykulatora spalinowego o odpowiedniej mocy. Wertykulator służy do nacinania darni i wyczesywania filcu. Wertykulację należy poprzedzić bardzo niskim koszeniem trawnika. Aby uzyskać maksimum efektów należy prowadzić wertykulator najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek trawnika – tak, aby powstała szachownica nacięć. Wertykulację wystarczy wykonać raz w roku, najlepiej po trzecim wiosennym koszeniu. 

Pielęgnacja trawnika wymaga też uzupełniania “łysin”. Zdarza się też, że musimy wymienić powierzchniową warstwę gleby i założyć trawnik od podstaw. W takich okolicznościach niezbędny będzie walec do trawy. Dociążany wodą metalowy cylinder doskonale nadaje się do wyrównywania powierzchni ziemi po siewie trawy. Po nałożeniu kolczatek (metalowych opasek z kolcami), zamienia się w doskonały aerator. 

Utrzymanie trawników w parkach i na działkach leśnych oznacza konieczność usuwania z trawnika liści. Możemy do tego celu zastosować grabie, zbierać w trakcie koszenia (razem z trawą), ale też w wielu przypadkach bardzo przydatna będzie dmuchawa spalinowa. Strumień powietrza pozwala łatwo uprzątnąć liście z miejsc, w których zastosowanie grabi będzie mało skuteczne, np. z gęstych krzaków czy z okolic ogrodzeń.    

Oczywiście nie są to wszystkie narzędzia i maszyny używane do zakładania i pielęgnacji trawników. Można jednak w pełni odpowiedzialnie powiedzieć, że omówione narzędzia wystarczą do zaspokojenia większości potrzeb miłośników nawierzchni trawiastych.

Regulamin korzystania z serwisu