projekt ogrodu

Jak zaprojektować swój ogród?

Piękny i zadbany ogród jest marzeniem wielu z nas. Aby móc cieszyć się takim, potrzeba mnóstwo starań i jednego konkretnego pomysłu… pomysłu na solidny projekt ogrodu.  Niezależnie od tego, czy chcemy zaprojektować nasz ogród sami, czy skorzystać z pomocy specjalistów, warto znać podstawowe zasady aranżowania ogrodów.

Profesjonalny projekt architektoniczny ogrodu uwzględnia dwa najważniejsze czynniki: funkcjonalność i estetykę. Ogród, podobnie jak każde z pomieszczeń domowych, powinien spełniać oba kryteria, aby dawać jak najwięcej satysfakcji użytkownikom.

Po co mi ogród?

Ogród może spełniać wiele funkcji w zależności od naszych oczekiwań. Może być jedynie dziedzińcem przed naszym domem, może służyć za wjazd do garażu, może być niewielką werandą od frontu, może być dużym ogrodem okalającym dom, może dostarczać mieszkańcom różnorodnej rozrywki, np. umożliwiać sport podwórkowy albo uprawę roślin ogrodowych.

Ogród może być miejscem wypoczynku, rekreacji, spełnieniem dla miłośników ogrodnictwa albo jedynie funkcjonalnym zagospodarowaniem wejścia do domu.

Od czego zaczynać projekty ogrodów?

Niezależnie od tego, którą funkcję z wyżej wymienionych ma spełniać nasz ogród, jego projekt powinniśmy rozpocząć o wytyczenia ścieżek i logistycznego planu swobodnego poruszania się. Wybierzmy odpowiednie materiały nawierzchniowe, które zagwarantują trwałość niezależnie od warunków pogodowych. Postawmy również na bezpieczeństwo i estetykę. Wreszcie zaaranżujmy wybrane elementy, np. boisko do koszykówki, plac na grilla albo huśtawkę i siedziska.

Rośliny ogrodowe

Nawet jeśli dysponujemy tylko małym placykiem przed domem, zadbajmy o kilka roślin, które udekorują nasze włości. Jako właściciele pokaźnych ogródków roślinnych poznajmy podstawowe zasady ogrodnictwa i uprawy roślin. Wybierzmy rośliny, które nie tylko będą nam się podobały, lecz także o które będziemy mieli możliwość się zatroszczyć. Weźmy pod uwagę stopień trudności uprawy i jej wymagania. Pamiętajmy o właściwym sąsiedztwie roślin, a także zamierzonym efekcie końcowym. Wybierajmy odpowiednie rośliny w zależności od tego, czy chcemy mieć otwarty i minimalistyczny ogród czy bujny i tworzący intymną przestrzeń.

Regulamin korzystania z serwisu