Ścieżka w ogrodzie

Jak wykonać estetyczną i wytrzymałą ścieżkę ogrodową?

Precyzyjne wytyczenie ścieżek ogrodowych umożliwi nie tylko połączenie różnych zakątków w ogrodzie, ale także pozwoli domownikom wygodniej spacerować wokół domu. Alejki i ścieżki ogrodowe nie tylko zapewniają komfort spacerującym, ale też rozsądne zagospodarowanie przestrzeni przydomowej. Podpowiadamy, jak wykonać ścieżkę ogrodową, aby była elegancka i wytrzymała.

Umiejscowienie i ilość ścieżek w ogrodzie

Planowanie ścieżki ogrodowej najlepiej zacząć od opracowania projektu ogrodu – warto rozrysować jego strefy, tak by łatwo było wytyczyć rozkład chodników. Należy zastanowić się, jakie miejsca będą najczęściej odwiedzane, a jakie obszary lepiej ominąć. Droga do grilla i ławki raczej nie powinna przebiegać przez środek działki. Z kolei alejka prowadząca do składu na drewno musi być krótka i prosta.

Drugą sprawą jest ilość ścieżek. Powinna być ona dostosowana do wielkości  ogrodu. Jeśli dysponujemy małym obszarem, nie warto pomniejszać zielonego terenu. Większa działka będzie wyglądać ciekawiej, jeśli będzie przecięta kameralnymi alejkami i wąskimi trasami. Po sporządzeniu projektu warto zastanowić się nad tym, z czego wykonać ścieżki ogrodowe. Dobór odpowiednich materiałów, dostępnych u dystrybutorów, takich jak firma Miami Building Distribution , pozwoli zorganizować dostępną przestrzeń i wyeksponować najładniejsze obszary na posesji.

Sposób na eleganckie alejki

Estetyka ścieżek w ogrodzie powinna iść w parze z ich funkcjonalnością i wytrzymałością. Dlatego trzeba też uwzględnić trwałość wykorzystanego materiału i łatwość jego pielęgnacji. Niektóre produkty sprawdzą się zarówno jako rozwiązanie stałe, jak i tymczasowe. Jeśli decydujemy się na samodzielne ułożenie ścieżek ogrodowych, warto również wziąć pod uwagę łatwość montażu materiałów, z których będzie budowana alejka.

Konkurencyjnymi produktami wobec tradycyjnego żwirku czy impregnowanych belek drewna są nowoczesne płyty cementowo-drzazgowe, które z powodzeniem są wykorzystywane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w aranżacji ogrodów. Ich duża odporność i ekologiczność sprawia, że coraz częściej uważa się je za najlepsze materiały na ścieżki ogrodowe, szczególnie, że czasem nie wymagają już dodatkowej obróbki.

Ścieżki ogrodowe z płyt cementowo-drzazgowych

Użycie płyt cementowo-drzazgowych do wykonania wytrzymałej ścieżki ogrodowej ma wiele zalet. Po pierwsze, są one już impregnowane, więc nie trzeba wydawać pieniędzy na dodatkowe zabiegi czy preparaty do ich zabezpieczenia. Po drugie, wyróżniają się stabilnością, na takich płytach nie sposób się poślizgnąć, łatwiej też po nich przejechać taczką niż w przypadku ścieżek z otoczaków czy kory. Po trzecie, układanie płyt cementowo-drzazgowych jest stosunkowo proste i wygodne, gdyż ten materiał ma regularną grubość – w przeciwieństwie do kamiennych płyt.

Płyty Miami Eco Cement to panele, które można bezpośrednio kłaść na podłożu. Ich montaż jest bardzo szybki, nie trzeba się też martwić o kontakt z wilgocią – używanie dobrej jakości cementu chroni materiał przez zwilgoceniem lub owadami. Płyty cementowo-drzazgowe można również położyć na specjalnym podłożu piaskowym. W obu przypadkach ścieżka będzie stabilna. Co więcej, cały proces produkcji i montażu jest bezpieczny dla środowiska, gdyż płyty Miami Eco Cement wyróżniają się naturalną biostabilnością.

Budowa alejki ogrodowej z płyt Miami Eco Cement

Aby wykonać ścieżkę z płyt cementowo-drzazgowych, należy używać płyt o mniejszych rozmiarach, w przeciwnym wypadku  może wystąpić „efekt łodzi”. Niektóre deski wtedy podnoszą się na skutek nierównomiernego rozprowadzenia wody pod płytą. Sprawne cięcie płyt Miami Eco Cement rozwiąże ten problem i pozwoli cieszyć się z doskonale wytyczonej ścieżki ogrodowej.

Ekologiczne płyty cementowe Miami Eco Cement prezentują się naturalnie – ich uniwersalny charakter będzie pasował do stylu budynku. Podczas budowy ścieżki ogrodowej warto uwzględnić spójność kolorystyczną – płyty cementowo-drzazgowe na pewno pomogą w uniknięciu wizualnego bałaganu. Poprawne ułożenie ścieżki w ogrodzie pozwoli kreatywnie zagospodarować przestrzeń wokół chodników – nowoczesne płyty na pewno wkomponują się w zieleń żywopłotów czy traw ozdobnych.

Regulamin korzystania z serwisu