Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając ogrodzenie posesji?

Ogrodzenie posesji pełni kilka ważnych funkcji, z których najważniejsza to zabezpieczenie działki przed wejście osób niepożądanych oraz dopełnienie estetyki nieruchomości. Budując ogrodzenie powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Elementy ogrodzenia

Poza bramą i furtką, ogrodzenie posesji powinno posiadać również kilka innych elementów. Zaliczamy do nich między innymi skrzynkę na listę, skrzynkę gazową oraz skrzynkę przyłączeń elektrycznych. Zgodnie z przepisami powinny one być dostępne od zewnątrz. We współcześnie budowanych ogrodzeń umieszcza się również często przyłącze do zbiornika asenizacyjnego – rozwiązanie to stosowane jest tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji, umożliwia ono wybranie nieczystości ze zbiornika bez konieczności wjeżdżania na posesję oraz otwierania włazu szamba. Bardzo często w linii ogrodzenia znajdują się również wydzielone śmietniki, najczęściej posiadające wejścia od strony posesji i od strony ulicy. Warto zadbać, by pomieszczenia te miały odpowiednie wymiary, czyli co najmniej 2 metry wysokości oraz nie mniej niż 1,5 metra długości i szerokości. Ponadto śmietnik powinien znajdować się w odległości nie mniejszej, niż 2 metry od granicy z sąsiednią działką i nie mniejszej niż 3 metry od okien domu.

Plan zabudowy

Przed zbudowaniem otoczenia warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi zabudowy w naszym miejscu zamieszkania – może się bowiem zdarzyć, że plany miejscowe nakazują wykonanie określonych rodzajów ogrodzenia. Ma to związek między innymi z migracją drobnych zwierząt, dlatego między innymi czasami nakazane są ogrodzenia, które nie będą utrudniać im możliwości przemieszczania się. W praktyce oznacza to, że w takim miejscach możliwe jest budowanie muru jedynie na pewnych odcinkach całego ogrodzenia. Ponadto warto również zwracać uwagę na estetykę pobliskich domów, aby nasze ogrodzenie komponowało się z nimi w harmonijną całość.

Wielkość ogrodzenia

Warto pamiętać, że ogrodzenie wyznacza granicę naszej posiadłości nie tylko fizycznie, uniemożliwiając niechcianym gościom wejście na działkę, ale również symbolicznie – wskazuje, gdzie owa granica przebiega i daje znać, że obcy nie powinni jej przekraczać. Powszechny jest pogląd, że ogrodzenie powinno być wysokie i mocne, fakt jest jednak taki, że dla większości osób nawet sięgający pasa płot lub posadzone w jednej linii krzewy będą wystarczającym oznaczeniem granicy posesji, zaś włamywaczy nie odstraszą nawet potężne mury. Inwestowanie w zbyt „bezpieczne” ogrodzenie może mieć również wpływ na nasz wizerunek wśród sąsiadów, wywoływać niechęć, a ponadto przyciąga uwagę złodziei – skoro się tak grodzimy, to znaczy, że mamy w domu wiele kosztowności.

Materiał na ogrodzenie

Ogrodzenia mogą być wykonywane z szerokiej gamy materiałów i połączeń – od drewna, przez metal i tworzywa sztuczne, po cegły (np. klinkier). Dobór każdego z nich należy dokładnie przemyśleć, analizując ich zalety oraz wady. Dla przykładu ogrodzenia z elementami drewnianymi wyglądają bardzo naturalnie, nadają posesji ciepłą estetykę, jednak wymagają okresowej konserwacji.

Bogatą ofertę ogrodzeń znajdziemy w ofercie firmy Arkadia Centrum Ogrodzeń, specjalizującą się w produkcji oraz montażu ogrodzeń posesyjnych i przemysłowych oraz bram.

 

Regulamin korzystania z serwisu