kompleksowe wykończenia nieruchomości i otaczającej je przestrzeni

Elementy architektury ogrodowej

Ogrody bywają różne: miejskie, wiejskie, przydomowe, działkowe. Różne są także ich wielkości, usytuowanie w terenie, rodzaj gleby. Jedne pełnią wyłącznie funkcje rekreacyjne, a w innych przede wszystkim uprawia się warzywa i owoce, co również dla wielu osób może stanowić swoistą formę wypoczynku. Główną rolę w ogrodach odgrywa rzecz jasna roślinność oraz różne elementy dodane jak ławki, pergole, altanki, alejki itd. Całość winna być tak zaprojektowana, aby wszystko, co znajduje się w ogrodzie, z sobą współgrało i tworzyło jedną, spójną harmonię.

Znaczenie harmonii ogrodowej

Możemy mieć w swoim ogrodzie najciekawsze i najefektowniejsze rośliny: kwiaty, krzewy i drzewa, lecz jeśli nie zostaną one rozmieszczone w jakimś określonym porządku i będą sadzone w zupełnie przypadkowy oraz dowolny sposób to całość może utworzyć całkowicie bezładną przestrzeń, która miast cieszyć nas swym wyglądem, będzie nas nim raziła. Jeśli do tego w mało przemyślany sposób dorzucimy jakieś elementy nieroślinnej architektury ogrodowej, to całość może utworzyć coś wizualnie tak krzykliwego i chaotycznego, że trudno będzie tutaj mówić o jakiejkolwiek oazie spokoju, ciszy, relaksu i wypoczynku. Chcąc uniknąć takiego ogrodowego chaosu i wszelkich związanych z tym dysonansów, powinniśmy, jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich prac związanych z zagospodarowaniem ogrodu, odpowiednio całą rzecz zaplanować. O tym, jak należy urządzać ogród oraz jak rozmieszczać w nim poszczególne elementy ogrodowej architektury opowiedzieli nam specjaliści z firmy TS-KONCEPT z miejscowości Niemce koło Lublina.

Projektowanie ogrodów

Wbrew pozorom projektowanie ogrodów wcale nie jest tak łatwą sprawą, jak mogłoby to się wydawać. Tutaj nie wystarczy samo posiadanie artystycznej żyłki, zdolności plastycznych czy wyobraźni przestrzennej, lecz trzeba też dużo wiedzieć o ogrodowych roślinach. Wiemy przecież,  że poszczególne rośliny mają różne okresy wzrostu, kwitnienia czy wymagania glebowe, że niektóre z nich lubią miejsca zacienione lub półcień a jeszcze inne nasłonecznienie. Niektóre rośliny doskonale wzrastają w symbiozie z innymi, a są też takie, które nie tolerują wzajemnego towarzystwa, co źle wpływa na ich wegetację. Dopiero mając wiedzę o tym wszystkim, można tak dobierać i rozmieszczać roślinne elementy ogrodowej architektury, by mogły one cieszyć nas swym wyglądem nawet przez cały rok; mamy wszak rośliny, które są kolorowe i zielone nawet w zimie. Oczywiście wśród ogrodników amatorów można znaleźć wiele samorodnych talentów, którzy potrafią samodzielnie zaprojektować swój ogród. Ci, którzy nie czują się na siłach, by to zrobić, mogą zawsze skorzystać z usług projektanta ogrodów, czy też z pomocy firm ogrodniczych, a nawet budowlanych, które w swej ofercie mają także kompleksowe wykończenia nieruchomości i otaczającej je przestrzeni. Takie firmy wykonają wszelkie prace nasadzeniowe, założą trawniki, a w całą zieloną przestrzeń odpowiednio wkomponują także inne elementy architektury ogrodowej, takie, jak wymienione wcześniej ławki, pergole, altanki, chodniki, a także piaskownice czy huśtawki dla dzieci.

Regulamin korzystania z serwisu