Budowa zimowych ogrodów

Zimowy ogród to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przestrzeń. Budowa przydomowej oranżerii umożliwia nie tylko całoroczną uprawę roślin. Zimowy ogród może stanowić dodatkową powierzchnię użytkową mieszkania, tyle że jaśniejszą i bardziej przestronną niż pozostałe pomieszczenia domowe.

Przeznaczenie ogrodu zimowego

Ogrody zimowe cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych – zauważa nasz rozmówca z firmy ALMONT SYSTEM– i wznoszone są z myślą o przeróżnych  przeznaczeniach. Nieogrzewane ogrody zimowe służą przede wszystkim za bezpieczne schronienie dla roślin w czasie niesprzyjających im warunków atmosferycznych na zewnątrz oraz miejsce gdzie wiatr oraz wieczorne chłody nie będą przeszkodą aby korzystać z nich w czasie spotkań.

Natomiast ogrzewane ogrody zimowe funkcjonują jako pełnoprawne pokoje użytkowe, pełniąc często funkcję reprezentacyjnego salonu lub pokoju dziennego. W pełni przeszkolona izolowana oraz wyposażona w odpowiednie szyby zespolone budowla znacznie ułatwia optymalne wykorzystanie słonecznego światła, za którym tak tęsknimy w czasie chłodnych miesięcy.

Ogród zimowy – najważniejsze decyzje

Aby w pełni wykorzystać potencjał ogrodu zimowego, planując jego budowę, musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jak wspomnieliśmy wcześniej, możemy wznieść oranżerię ogrzewaną lub nieogrzewaną. Kolejna decyzja dotyczy materiałów, z których wykonana będzie konstrukcja i wypełnienie ścian oraz dachu.

Nie bez znaczenia jest wybór miejsca, w którym stanąć ma ogród zimowy; lokalizacja na południowej ścianie to dobry pomysł, jeśli na dachu planujemy umieścić baterie solarne, jednak taki ogród będzie wymagał dodatkowej wentylacji; usytuowanie oranżerii w kierunku północnym sprawi, że będzie to przestrzeń bardziej zacieniona, która zimą będzie stanowiła dla domu bufor chroniący przed wychładzaniem budynku.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Współcześnie budowane ogrody zimowe przybierają najróżniejsze bryły, toteż dopasowanie formy oranżerii do stylu domu nie stanowi najmniejszego problemu. Wybierając odpowiedni projekt warto brać pod uwagę nie tylko estetykę, ale także funkcjonalność budynku. Aby ogród zimowy skutecznie opierał się zmiennym warunkom pogodowym, porywistym wiatrom i opadom śniegu, wybór projektu oraz jego obliczenia statyczne dobrze jest skonsultować ze specjalistą.

Warto pamiętać, że ogród zimowy o powierzchni powyżej 35 m2  nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a mniejszy – zgłoszenia budowy. Legalne, bezpieczne i pewne przeprowadzenie prac budowlanych zapewnia współpraca z profesjonalną firmą mająca odpowiednie doświadczenie oraz autoryzacje i certyfikacje w oferowanych systemach w których będzie wykonywana konstrukcja.

Regulamin korzystania z serwisu