Wiosenne prace w oczku wodnym

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią pierwsze prace w ogrodzie. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem oczka wodnego, sporo uwagi będziesz musiał poświęcić właśnie jemu. Podpowiadamy, jak przygotować zbiornik do nowego sezonu wegetacyjnego i o jakich czynnościach koniecznie pamiętać, aby już wkrótce cieszyć się urodą wody i rosnącej wokół niej roślinności.

Wstępne porządki w oczku wodnym

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu wegetacyjnego możemy rozpocząć już w kwietniu. Jeśli w twoim stawie żyją ryby, z większymi pracami wstrzymaj się do momentu, w którym dzienne temperatury ustabilizują się na poziomie ok. 10oC. Dopiero wtedy ryby budzą się z zimowego letargu. Niepokojąc je przed wybudzeniem, możesz wyrządzić im krzywdę. Wiosenne porządki w oczku wodnym zaczynamy od usunięcia unoszących się na wodzie zanieczyszczeń.

Z wody trzeba wybrać wszystkie liście i gałęzie. Jeśli w oczku wodnym zimowały ryby i część z nich nie przeżyła, jak najszybciej trzeba je usunąć. Nieco uwagi trzeba też poświęcić roślinom rosnącym przy brzegu. Usuwamy zeszłoroczne pędy traw, zeschnięte i przegniłe rośliny lub ich części.

Sprawdzanie i uszczelnianie dna

Zamarzanie i rozmarzanie wody w ogrodowym stawie może powodować powstawanie pęknięć w dnie. Aby upewnić się, że zbiornik zachował szczelność, napełnij go i po upływie doby sprawdź, czy poziom wody nie opadł. Jeśli tak się stało, poszukaj miejsc, w których wykładzina uległa przerwaniu. Na szczęście zarówno dno wyłożone folią, jak i gotową nieckę z tworzywa sztucznego można dość łatwo naprawić. W pierwszym przypadku należy dokładnie oczyścić miejsce wokół pęknięcia i zakleić je łatą. Zbiorniki ze sztywnego tworzywa naprawiamy za pomocą włókna szklanego. Po naprawie trzeba odczekać przed ponownym napełnieniem oczka, aby połączenia dobrze się związały, a substancje z klejów na pewno nie przeniknęły do wody.

Woda w oczku wodnym po zimie

W sytuacji, gdy woda jest mocno zabrudzona, mętna i brzydko pachnie, konieczne może okazać się jej całkowite spuszczenie, gruntowne wyczyszczenie dna i ponowne napełnienie zbiornika. Zazwyczaj jednak wystarczy wymienić tylko część wody (ok. 1/3 objętości zbiornika) i – zwłaszcza w niedużych zbiornikach – dokładnie odmulić dno. Do odmulania dna wykorzystuje się specjalne odkurzacze lub biopreparaty. Pamiętaj, by na czas odmulania odłowić ryby. Świeżą wodę w oczku wodnym warto poddać badaniom pod kątem pH, twardości węglanowej i zawartości fosforanów oraz azotynów. Może okazać się, że uzupełniając oczko wodą z wodociągu, zaburzymy jej parametry, co doprowadzi do szybkiego rozrostu glonów lub uniemożliwi życie wodnej faunie i florze.

Badanie składu wody nie jest trudne, można przeprowadzić je samodzielnie za pomocą testów dostępnych np. w sklepach akwarystycznych – mówi ekspert z firmy AQVA-LIGHT. Odczyn pH wody powinien mieścić się w przedziale 7,4-8,4; twardość węglanowa >5; fosforany <0,035 mg/l i azotyny <0,3 mg/l. W celu osiągnięcia pożądanych parametrów do wody możemy dodać specjale preparaty biologiczne lub chemiczne.

Przegląd stanu urządzeń mechanicznych

Podczas oczyszczania dna i wymiany wody w oczku trzeba przyjrzeć się również urządzeniom technicznym, które pracują w oczku, a więc pompie, filtrom i sterylizatorom UV. Jeżeli sprzęt spędził w wodzie całą zimę, trzeba będzie poddać go gruntownemu czyszczeniu. Upewnij się też, że żaden z ww. elementów nie uległ uszkodzeniu. Jeśli posiadasz filtr wodny z lampą UV, zastanów się, kiedy ostatnio wymieniałeś znajdujący się w niej promiennik UVC. Aby mieć pewność, że sterylizator wody działa poprawnie, świetlówki do sterylizacji UV-C należy wymieniać co najmniej raz na dwa lata, ale najlepiej co sezon.

Regulamin korzystania z serwisu