W jaki sposób wykonać oświetlenie oczek wodnych

Oczko wodne to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu – szczególnie, jeśli zostanie w odpowiedni sposób oświetlenie. Światło z rozmieszczonych wzdłuż brzegu lub pod powierzchnią wody lamp pozwoli nam po zmroku wydobyć kształt oczka oraz znajdujących się w jego pobliżu roślin i formacji, dzięki czemu również po zmroku będą cieszyć oko. W jaki sposób oświetlić oczko wodne, żeby uzyskać zachwycające efekty?

Plan oświetlenia

Kiedy warto zabrać się za wykonanie oświetlenia oczka wodnego? Najlepiej, jeśli zaczniemy planować to jeszcze na etapie budowy domu – w ten sposób wykonanie oczka i doprowadzenie do niego instalacji elektrycznej, zasilającej reflektory i lampy sprawi nam najmniejszy kłopot. Jeśli oczko wybudujemy w już istniejącym ogrodzie, musimy przygotować się na konieczność przekopania go i tym samym dokonania pewnych zniszczeń. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie lamp solarnych – wyposażone są one w baterie słoneczne, które ładują się za dnia, a zatem nie ma potrzeby podłączania ich do instalacji elektrycznej. Szeroki wybór tego typu urządzeń znajdziemy w ofercie firmy Aurora Garden.

Wykonanie instalacji

Jeśli decydujemy się na oświetlenie zasilane z sieci, musimy zadbać o wykonanie bezpiecznej instalacji. Lampy, których użyjemy będą wymagać zasilenia prądem o napięciu 12 lub 24 V, dlatego konieczne będzie zastosowanie rozdzielnicy z transformatorem. Ważne, żeby urządzenie miało solidnie wykonaną i szczelną obudowę. Moc transformatora powinna być odpowiednio dopasowana do łącznej mocy wszystkich lamp, które zostaną do niego podłączone, dlatego należy dokładnie zaplanować zakup. Moc oświetlenia sumujemy i do otrzymanej wartości dodajemy zapas w wysokości 15% całości. Kable doprowadzające prąd powinny być szczelnie zaizolowane i umieszczone od 20 do 50 cm pod ziemią. Jakość izolacji jest szczególnie istotna, jeśli planujemy wykonać oświetlenie podwodne.

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie oczek wodnych to szeroka gama produktów – każdy z nich znajduje nieco inne zastosowanie:

  • Reflektory nabrzeżne – służące do kierunkowego oświetlania roślinności. Nie są wodoszczelne, dlatego należy je umieszczać na brzegu, nie w wodzie.
  • Reflektory maskowane – to odmiana reflektorów, ukrytych w obudowach imitujących inne obiekty, np. kamienie. Idealnie sprawdzą się, jeśli nie ma innej możliwości ukrycia oświetlenia.
  • Lampy pływające – zazwyczaj mają formę wodoszczelnych kloszy, umieszczonych na niezatapialnych podstawach. Prezentują się bardzo ciekawie i pozwalają stworzyć niezwykły, trochę bajkowy klimat w ogrodzie.
  • Reflektory podwodne – wodoszczelna obudowa pozwala umieszczać je pod powierzchnią wody i w ten sposób uzyskać ciekawe efekty świetlne. Oświetlenie podwodne pozwala oświetlać dno, dzięki czemu również po zmroku widoczne są rośliny i ryby zamieszkujące oczko wodne.
  • Lampy solarne – wyposażane są w baterie słoneczne, dzięki czemu nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Czujniki zmierzchowe automatycznie uruchamiają lampy, dlatego nie wymagają one naszej obsługi. Dostępne są w formach nabrzeżnych lub pływających. Nie mogą być stosowane jako oświetlenie podwodne, ponieważ woda blokuje promieniowanie słoneczne, niezbędne do ładowania baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu