W jaki sposób wykonać oświetlenie oczek wodnych

Oczko wodne to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu – szczególnie, jeśli zostanie w odpowiedni sposób oświetlenie. Światło z rozmieszczonych wzdłuż brzegu lub pod powierzchnią wody lamp pozwoli nam po zmroku wydobyć kształt oczka oraz znajdujących się w jego pobliżu roślin i formacji, dzięki czemu również po zmroku będą cieszyć oko. W jaki sposób oświetlić oczko wodne, żeby uzyskać zachwycające efekty?

Plan oświetlenia

Kiedy warto zabrać się za wykonanie oświetlenia oczka wodnego? Najlepiej, jeśli zaczniemy planować to jeszcze na etapie budowy domu – w ten sposób wykonanie oczka i doprowadzenie do niego instalacji elektrycznej, zasilającej reflektory i lampy sprawi nam najmniejszy kłopot. Jeśli oczko wybudujemy w już istniejącym ogrodzie, musimy przygotować się na konieczność przekopania go i tym samym dokonania pewnych zniszczeń. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie lamp solarnych – wyposażone są one w baterie słoneczne, które ładują się za dnia, a zatem nie ma potrzeby podłączania ich do instalacji elektrycznej. Szeroki wybór tego typu urządzeń znajdziemy w ofercie firmy Aurora Garden.

Wykonanie instalacji

Jeśli decydujemy się na oświetlenie zasilane z sieci, musimy zadbać o wykonanie bezpiecznej instalacji. Lampy, których użyjemy będą wymagać zasilenia prądem o napięciu 12 lub 24 V, dlatego konieczne będzie zastosowanie rozdzielnicy z transformatorem. Ważne, żeby urządzenie miało solidnie wykonaną i szczelną obudowę. Moc transformatora powinna być odpowiednio dopasowana do łącznej mocy wszystkich lamp, które zostaną do niego podłączone, dlatego należy dokładnie zaplanować zakup. Moc oświetlenia sumujemy i do otrzymanej wartości dodajemy zapas w wysokości 15% całości. Kable doprowadzające prąd powinny być szczelnie zaizolowane i umieszczone od 20 do 50 cm pod ziemią. Jakość izolacji jest szczególnie istotna, jeśli planujemy wykonać oświetlenie podwodne.

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie oczek wodnych to szeroka gama produktów – każdy z nich znajduje nieco inne zastosowanie:

  • Reflektory nabrzeżne – służące do kierunkowego oświetlania roślinności. Nie są wodoszczelne, dlatego należy je umieszczać na brzegu, nie w wodzie.
  • Reflektory maskowane – to odmiana reflektorów, ukrytych w obudowach imitujących inne obiekty, np. kamienie. Idealnie sprawdzą się, jeśli nie ma innej możliwości ukrycia oświetlenia.
  • Lampy pływające – zazwyczaj mają formę wodoszczelnych kloszy, umieszczonych na niezatapialnych podstawach. Prezentują się bardzo ciekawie i pozwalają stworzyć niezwykły, trochę bajkowy klimat w ogrodzie.
  • Reflektory podwodne – wodoszczelna obudowa pozwala umieszczać je pod powierzchnią wody i w ten sposób uzyskać ciekawe efekty świetlne. Oświetlenie podwodne pozwala oświetlać dno, dzięki czemu również po zmroku widoczne są rośliny i ryby zamieszkujące oczko wodne.
  • Lampy solarne – wyposażane są w baterie słoneczne, dzięki czemu nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Czujniki zmierzchowe automatycznie uruchamiają lampy, dlatego nie wymagają one naszej obsługi. Dostępne są w formach nabrzeżnych lub pływających. Nie mogą być stosowane jako oświetlenie podwodne, ponieważ woda blokuje promieniowanie słoneczne, niezbędne do ładowania baterii.
Regulamin korzystania z serwisu