Ozonowanie wody sposobem na basen bez charakterystycznego „zapachu basenowego”

Przydomowy basen już jakiś czas temu przestał kojarzyć się z luksusem, na który pozwolić mogą sobie wyłącznie nieliczni. Aby jednak mógł on spełniać swoją funkcję, musi być  wyposażony w odpowiedni system uzdatniania, który da gwarancje, że woda w basenie będzie wolna od drobnoustrojów. W basenach publicznych od wielu lat najpowszechniej stosowaną metodą dezynfekcji jest chlorowanie, jednakże ostatnio wraz ze wzrostem świadomości, systemy te wzbogacane zostają o dodatkowe sposoby uzdatniania – OZONOWANIE.

Czym jest ozon?

Ozon to trójatomowa odmiana tlenu, w środowisku naturalnym powstająca w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego lub podczas wyładowań atmosferycznych. Posiada on bardzo charakterystyczny, gryzący zapach, wyraźnie wyczuwalny w pobliżu miejsc, w które uderzył piorun. Inne właściwości ozonu to niepalność, dobra rozpuszczalność w wodzie oraz doskonałe właściwości dezynfekujące. Przy odpowiednio długim kontakcie z ozonem , uzyskujemy wodę praktycznie wolną od wszelkich wirusów, bakterii, cyst (również tych odpornych na chlor). W niedługim czasie po powstaniu ozon ponownie rozpada się na zwykłe, dwuatomowo cząsteczki tlenu, nie pozostawiając pod sobie żadnych szkodliwych produktów ubocznych. Z tego powodu systemy uzdatniania oparte na technologii sztucznego wytwarzania ozonu są coraz częściej wykorzystywane do oczyszczania wody basenowej.

Zalety systemów ozonowania

O wymienienie korzyści płynących z zastosowania systemów ozonowania zapytaliśmy specjalistów z firmy Astrapool: –Przede wszystkim ozon jest bardzo szybkim i skutecznym środkiem dezynfekującym, jego skuteczność wielokrotnie przewyższa chlor, który jest obecnie stosowany powszechnie. Ozon radzi sobie ze wszelkiego rodzaju bakteriami,  wirusami  oraz glonami, które nie tylko stwarzają zagrożenie dla osób korzystających z basenu, ale również obniżają komfort kąpieli.  Kolejna bardzo ważną zaletą ozonu jest utlenianie substancji organicznych takich jak np. mocznik i amoniak (wchodzące w skład naszego potu, śliny i uryny). Dzięki temu w wodzie basenowej nie ma substancji mogących połączyć się z chlorem i stworzyć toksyczne chloraminy i ich pochodne.

Szkodliwość tych związków dla organizmu człowieka, znalazła odzwierciedlenia w nowej normie dla wody basenowej – gdzie ilość dopuszczalnego chloru związanego ( chloramin właśnie) została poddana konieczności dokładnego monitorowania i ograniczania – w szczególności w basenach dla najmłodszych. 

Stosowanie ozonu pozwoli uniknąć pojawiania się tych substancji w wodzie , a tym samym uzyskać wodę czystą, klarowną , napowietrzoną , o pięknym krystalicznym odcieniu, a co najważniejsze bez nieprzyjemnego „zapachu basenowego” i bez podrażniających skórę substancji chloropochodnych.

Regulamin korzystania z serwisu