Projekt i budowa oczka wodnego

Oczko wodne w ogrodzie to marzenie wielu miłośników przydomowej zieleni. Lubimy spędzać czas nad wodą, a oczko wodne jest dla nas namiastką dzikiego stawu, czy wręcz mazurskiego jeziora. Woda i zieleń świetnie się ze sobą komponują, wpływają dobrze na nasze samopoczucie, uspokajają po całym dniu ciężkiej pracy, dają nam ukojenie. By samodzielnie zaprojektować i wykonać oczko wodne, musimy zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, których nie można w żaden sposób pominąć. Jeśli nie czujemy się na siłach lub po prostu nie mamy ochoty na samodzielne działanie, wyjściem jest zaangażowanie firmy, która ma w swojej ofercie takie właśnie ogrodowe prace. Co warto wiedzieć na ten temat?

Przykładowy projekt oczka wodnego

Nasz przykładowy projekt, który chcielibyśmy omówić, to oczko wodne o powierzchni około 25 metrów kwadratowych. Na przykładach teoria prezentuje się nam najbardziej klarownie, potrafimy wyobrazić sobie, jak będą wyglądały efekty naszego projektu. Jeżeli pragniemy, by nasze oczko wodne wyglądało naturalnie, a dodatkowo chcemy, by wyglądało na większe, powinniśmy nadać mu nieregularny kształt. Wszystko zależy od naszej fantazji. By projekt był naprawdę oryginalny, już w fazie projektu zastanówmy się, jakie rośliny posadzimy w naszym stawie. Ciekawym rozwiązaniem jest także projekt drewnianego podestu, który będzie zawieszony nad taflą wody. Powinien być na tyle stabilny, by można było po nim swobodnie stąpać. Chcemy, by woda w naszym oczku wodnym była zawsze czysta, a zachowanie równowagi biologicznej bez instalacji oczyszczających i napowietrzających wodę urządzeń byłaby bardzo trudna. Projektując budżet na naszą realizację, weźmy pod uwagę koszty pompy filtracyjnej, do której podłączony będzie skimmer i filtr. Pamiętajmy też o kosztach instalacji, urządzenia muszą być zasilane prądem pod napięciem 220-230 V.

Wykop, dno i brzegi oczka wodnego

Prace nad naszym oczkiem wodnym zaczniemy od wyznaczenia obrysu oczka. Możemy po prostu ułożyć dookoła linę albo wąż ogrodowy. Będziemy mieli realną wizualizację, jak zaprezentuje się w przyszłości nasze oczko. Kolejny etap to oczywiście wykonanie wykopu. Fachowcy zalecają, by w najgłębszym miejscu oczko miało około 100 cm. W miejscach, gdzie planujemy ustawić kosze z roślinami wodnymi, głębokość powinna wynosić 30-60 cm. Pamiętajmy, aby krawędzie oczka wodnego uformować ze spadkiem, by podłoże nie osuwało się później pod naporem wody. Oczyszczony z kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń teren zagęszczamy, a następnie układamy na nim kilkucentymetrową warstwę piasku – mówi nam przedstawiciel firmy Arkadia z Warszawy.

Na piasku znajdzie się specjalna, ciemna folia izolacyjna przeznaczona do oczek wodnych. Na brzegach powinniśmy zostawić około 30-centymetrowy zapas folii. Brzegi możemy wykończyć dużymi kamieniami ogrodowymi, które osadzimy na warstwie zaprawy cementowej bez wapna. Wapno mogłoby zaszkodzić w przyszłości rybom, które znajdą dom w naszym oczku wodnym. Dla ryb bardzo ważne są także rośliny, które natleniają wodę i chronią przed nadmiernym nagrzaniem. Warto trzymać się zasady, że około 30% lustra wody powinno zostać niezarośnięte.

Regulamin korzystania z serwisu