Uzdatnianie wody basenowej

Na czym polega uzdatnianie wody basenowej?

Pływanie w basenie to czysta przyjemność. Zapewnia relaks i stanowi źródło dobrej zabawy. Ponadto pozwala zadbać o dobrą figurę oraz korzystnie wpływa na procesy rehabilitacyjne. Jednak trzeba dołożyć starań, aby faktycznie była to przyjemność czysta, czyli wolna od zanieczyszczeń wody. Jeżeli woda będzie brudna, do organizmu użytkowników dostaną się szkodliwe drobnoustroje.

Korzystny klimat, czyli regulacja pH wody basenowej

Woda jest środowiskiem, w którym rozwijają się bakterie, wirusy i glony. Jednak jej parametry można regulować w taki sposób, by wyeliminować to, co szkodliwe dla organizmu człowieka. W basenie robi się to wieloma metodami: dezynfekcją (chemiczną i niechemiczną), zakładając pompy i filtry, a także czyszcząc dno basenu podwodnymi odkurzaczami, zaś z powierzchni wody zbierając odpowiednimi siatkami większe zanieczyszczenia, np. liście.

Podstawowym parametrem, o jaki należy dbać, jest stopień zakwaszenia wody. Dlaczego? Ponieważ bazowy skład chemiczny wody tworzy środowisko korzystne lub niekorzystne dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Odpowiedni odczyn kwasowości zwiększa efektywność środków zastosowanych do dezynfekcji wody. Aby przeszkodzić rozwojowi szkodliwych czynników, optymalne zakwaszenie dla wody basenowej mieści się w zakresie 7,0 do 7,4 pH i można je uzyskiwać, używając odpowiednich preparatów chemicznych. Jeżeli pH wody byłoby niższe, woda będzie drażnić skórę i oczy, a jeżeli wyższe, wytrącą się związki wapnia i osad zanieczyści basen oraz urządzenia potrzebne do jego funkcjonowania.

Utrzymanie odpowiedniego pH wody basenowej to dopiero pierwszy krok na drodze uzdatniania wody tak, aby kąpiel była i przyjemna i zdrowa. Zapewniamy całościowy system utrzymania prawidłowej higieny wody – podkreśla przedstawiciel firmy AstralPool z Wrocławia, producenta basenów i akcesoriów basenowych. – Nie zapominajmy jednak, że najpierw musi powstać basen, aby było co uzdatniać. Tym przede wszystkim zajmuje się nasza firma: projektowaniem i budową basenów przydomowych i publicznych, hotelowych, oraz wodnych placów zabaw. Dbamy o baseny od A do Z, a raczej od powstania do prawidłowego funkcjonowania.

Chemiczna i niechemiczna dezynfekcja wody basenowej

Dezynfekcja stanowi podstawowy proces uzdatniania wody basenowej, polegający na unieszkodliwieniu wszystkich mikroorganizmów groźnych dla człowieka. Jest konieczna zarówno w basenach domowych, jak i dostępnych dla szerszego grona użytkowników. Przeprowadza się ją zarówno metodami chemicznymi jak i niechemicznymi.

Do dezynfekcji chemicznej częściej używa się środków na bazie chloru. Są bardzo skuteczne i przynoszą długotrwały efekt. Niestety, ich minusem jest to, że wywołują podrażnienia skóry i oczu oraz wydzielają charakterystyczny zapach.

Warto jednak zastanowić się nad tego typu preparatami, szczególnie w basenach przydomowych. Na rynku są dostępne wysokiej jakości tabletki odkażające, zaś odpowiednie urządzenia, analizatory wody basenowej, w połączeniu z mobilnymi aplikacjami odczytywanymi na smartfonie, ułatwiają troskę o basen.

Aby ograniczyć stosowanie chemii, wprowadzono alternatywne środki odkażające:

  • ozonowanie

Stanowi bezpieczną i bardzo skuteczną metodę pozbawiania wody wirusów i bakterii. Polega na rozpuszczeniu w wodzie ozonu gazowanego, wytwarzanego przez urządzenie, jakim jest ozonator. Ozon jest bezzapachowym związkiem chemicznym, a jego rozkład – dobroczynny dla basenu – nie powoduje skutków ubocznych nieprzyjemnych dla zażywających kąpieli. Woda jest przejrzysta, swoim wyglądem i zapachem zachęca do tego, aby się w niej zanurzyć.

  • lampy UV

Metoda polega na naświetlaniu basenu przy pomocy lamp wydzielających promieniowanie ultrafioletowe, które niszczy bakterie i wirusy.

Niechemiczna dezynfekcja basenu jest najskuteczniejsza wówczas, gdy stosuje się urządzenia, które łączą efekt ozonowania i promieniowania UV.

Pompy, filtry i koagulacja, czyli oczyszczanie mechaniczne

Pompy basenowe wymuszają ruch wody i umożliwiają jej filtrację, czyli przepływ przez różnego rodzaju filtry. Na nich osadzają się zabrudzenia o określonych wymiarach. Aby zwiększyć efektywność tego procesu i sprawić by również małe zanieczyszczenia osiadały na filtrze, stosuje się koagulację. To proces chemiczny, za które odpowiadają związki żelaza oraz glinu, dzięki którym małe drobiny zanieczyszczeń łączą się w większe całości. Gdyby tak się nie stało, przepływałyby przez filtr i wracały do wody basenowej, powodując jej zmętnienie i ułatwiając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

Czyszczenie, czyli odkurzacze i szczotki na start

Aby pozbyć się glonów i innych zanieczyszczeń osiadających w zbiorniku, stosuje się odkurzacze basenowe. Dostępne są urządzenia w wersji automatycznej, półautomatycznej oraz ręcznej. W przypadku basenów odkrytych konieczne są też szczotki i siatki, używane do wyławiania liści czy innych, dużych zanieczyszczeń, jakie dostały się do basenu.

Regulamin korzystania z serwisu