Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

Wykonanie oczka wodne w ogrodzie można zlecić profesjonalnej firmie, lub zrobić to samodzielnie. W wielu specjalistycznych sklepach dostępne jest jego pełne wyposażenie, począwszy od materiałów uszczelniających dno, a skończywszy na roślinach i rybach. Oczko wodne to nie tylko dół w ziemi wyłożony folią i wypełniony wodą. Aby wyglądało ono ładnie i estetycznie, aby rosły w nim ładne rośliny i pływały ryby – trzeba je odpowiednio wyposażyć, a potem należycie o nie dbać. Jak założyć oczko wodne w ogrodzie.

Etapy wykonania oczka

Na początek należy niezwykle starannie wybrać miejsce w ogrodzie, gdzie zostanie założone oczko wodne. O tym, gdzie najlepiej jest je założyć, nie powinny decydować wyłącznie względy estetyczne. Miejsce na staw powinno być tylko częściowo zacienione, tak by słońce docierało do niego przez od czterech do sześciu godzin dziennie.

Używając do budowy oczka gotowej formy polietylenowej, jego kształt będzie z góry narzucony. Używając natomiast folii, można wykopać dół dowolnego kształtu i wielkości. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, w jakich szerokościach dostępna jest folia, aby nie trzeba było jej kleić, ponieważ może powodować to z czasem rozszczelnianie.

Następnie na dnie należy rozłożyć około 10 centymetrową podsypkę piaskową i wyłożyć specjalną włókninę. Te wszystkie czynności zabezpieczą folię w oczku wodnym przed uszkodzeniami od spodu. Jeżeli właściciel zamierza założyć oczko wodne i hodować w nim ryby – staw musi mieć tzw. strefę głęboką, sięgającą minimum 100 cm.

Wyposażenie oczka wodnego

Oczko wodne to nie tylko dół w ziemi wyłożony folią. Po wybudowaniu go, najważniejsze jest utrzymanie równowagi biologicznej podobnej do tej, jaka panuje w naturalnych zbiornikach.

Jak wskazuje ekspert z firmy Ogrody od A do Z specjalizującej się w pracach związanych z zakładaniem ogrodów i ich pielęgnacją oraz modernizacją: Do utrzymania w oczku równowagi biologicznej potrzebne jest między innymi utrzymanie właściwego pH wody i utrzymanie wody w czystości. W większych stawach czystość zapewniają rośliny i zooplankton, w małych konieczne będą filtry oraz regularne oczyszczanie mechaniczne oczka. Do oczyszczania posłużą także lampy UVC, które zabijają bakterie. Należy dodatkowo zapewnić dopływ powietrza do wody, poprzez wprowadzenie do stawu roślin podwodnych wytwarzających tlen lub za pomocą napowietrzaczy, fontann bądź wodospadów. Odpowiednie napowietrzenie wody jest niekorzystne dla glonów, a dobre dla ryb i roślin.

Warto także przemyśleć, jaką wodą zostanie napełniony staw. Woda wodociągowa, nie nadaje się do tego celu, ze względu na zbyt wysoką zawartość fosforanów, sprzyjających rozwojowi glonów. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykopanie własnego ujęcia wody, czyli na przykład studni głębinowej. Należy jednak uprzednio dokonać zbadania jakości wody.

Regulamin korzystania z serwisu