Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

W idealnym ogrodzie powinien się znaleźć jakiś, choćby niewielki, zbiornik wodny. Zmienia on znacząco mikroklimat w swoim otoczeniu, umożliwia posadzenie roślin o większych wymaganiach wodnych, łagodzi też nieco działanie mrozu zimą. Nie można nie wspomnieć o tym, że staje się poidełkiem dla ptaków i pożytecznych owadów, które dzięki jego obecności wybierają nasz ogród na swoje siedlisko.

Wybór miejsca

Szumiące źródełko najlepiej się sprawdzi w bliskim otoczeniu domu, przy tarasie czy w innym miejscu, gdzie lubimy spędzać wolny czas. Praktycznie też będzie wybrać taką część ogrodu, gdzie już posiadamy instalację elektryczną lub dociągnięcie jej nie będzie bardzo kłopotliwe. Dosyć ważne też jest, czy miejsce jest wystarczająco zacienione. Najłatwiej stworzyć idealne warunki w wodzie, jeśli oczko jest naświetlane przez słońce 4-5 godzin dziennie.

Instalacje

Marzy nam się szumiąca kaskada czy fontanna, będziemy musieli w jakiś sposób wymusić ruch wody. Najczęściej robi się to za pomocą pompek, a one oczywiście zasilane są energią elektryczną. Dlatego w okolicy zbiornika powinna znaleźć się instalacja elektryczna. Będzie ona też potrzebna, jeśli oczko chcielibyśmy podświetlić. Z kolei do utrzymania czystości będą nam potrzebne filtry, lampy UVC i napowietrzacze. Dużo czasu zaoszczędzi nam, jeśli w jednym miejscu będziemy mogli się zaopatrzyć we wszystkie niezbędne urządzenia. Możemy polecić sprawdzonego dostawcę, firmę Fluidra Polska.

Materiał, z jakiego będzie zrobione

Jeśli planujemy w swoim ogrodzie nieduże oczko, mamy kilka opcji wyboru materiału, z jakiego będzie wykonane. W sprzedaży są dostępne gotowe formy z polietylenu. Wtedy jednak musimy się zdecydować na zaproponowany z góry kształt. Czasami jednak zbiornik chcemy wpasować w konkretne miejsce, wtedy lepiej się sprawdzi wyściełanie go folią. Popularne obecnie są folie z PCW, polietylenu lub kauczuku. Dawniej wykonywało się też wylewki z betonu, ale obecnie się od nich odchodzi. Są dosyć kłopotliwe w wykonaniu, a ewentualna późniejsza zmiana aranżacji w ogrodzie może wywołać niemały ból głowy.
Jeśli planujemy duży zbiornik, jedyną sensowną opcją jest folia. Dobrze, jednak jeśli będzie miała taką szerokość, żeby nie wymagała łączenia. Zapobiegnie to późniejszym ewentualnym problemom z przeciekaniem.

Rośliny i rybki

Jeśli chcemy do naszego oczka wprowadzić ryby i rośliny, musimy stworzyć w nim stan równowagi biologicznej. Składa się na nią odpowiednie pH wody (pomiędzy 7,5 a 8,4), wystarczająca rybom ilość tlenu w wodzie oraz kontrolowana ilość szkodliwych bakterii czy zanieczyszczeń.

Jedna odpowiedź do “Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?”

  1. Doniczki pisze:

    Uwaga na komary! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu