basen-ogrodowy

Jak wybrać dobry basen ogrodowy?

Latem nawet w Polsce klimat potrafi być iście tropikalny. Długotrwale utrzymujący się upał sprawia, że marzymy tylko, by schłodzić ciało w przyjemnie orzeźwiającej wodzie. Jeśli dysponujemy wolnym skrawkiem ogrodu czy działki, możemy znaleźć się w gronie szczęśliwców, którzy zamiast dodatkowo zwiększać tłok na basenie publicznym, rozkoszują się własną wodną atrakcją. Jak jednak wybrać idealny basen ogrodowy?

 

Pod uwagę musimy wziąć co najmniej kilka kluczowych czynników. Jednym z nich będzie oczywiście budżet, jakim dysponujemy, nie mniej ważna jest jednak wielkość powierzchni, na której możemy postawić basen. Odpowiedni teren powinien być płaski, a także dobrze nasłoneczniony, z dala od drzew i krzewów (w przeciwnym razie w wodzie szybko znajdą się liście, igły, gałązki itp.).

Kolejna istotna kwestia to sposób, w jaki planujemy korzystać z basenu ogrodowego – oraz ilość czasu i pracy, jaką jesteśmy w stanie poświęcić na związane z jego posiadaniem obowiązki. Jeśli bowiem zależy nam przede wszystkim na wygodzie i prostocie obsługi, a w wodzie chlapać mają się przede wszystkim nasze maluchy, wówczas dobrą opcją okazać się może zakup basenu dmuchanego.

Basen rozporowy i stelażowy

Jeśli jednak z ochłody skorzystać mają też osoby dorosłe, warto rozważyć basen rozporowy albo ten na stelażu. Wybór każdego z nich ma swoje zalety i wady. Twardy stelaż zwiększa ryzyko ewentualnych urazów, jeśli więc priorytetem jest bezpieczeństwo, wybierzmy miękki basen rozporowy, który w dodatku mniej kosztuje. Basen na stelażu rozkłada się znacznie dłużej, będzie on jednak też odznaczał się większymi rozmiarami (do największych wchodzi się po drabince) oraz dłuższą żywotnością.

A może jacuzzi?

Pewną nowością są dmuchane baseny imitujące jacuzzi, tj. wyposażone w pompę, która podgrzewa wodę i generuje bąbelki. Minusem takiego rozwiązania jest wysoka cena oraz stosunkowo duża głośność pracującej pompy. Możemy za to korzystać z takiego basenu również w chłodniejsze dni.

Luksus w zasięgu ręki

Wszystkie omówione do tej pory warianty to baseny wolnostojące. Zdecydowanie bardziej kosztowne będzie wybudowanie basenu na stałe. Jak jednak zdradza nasz rozmówca z warszawskiej firmy Wodex, która specjalizuje się w budowie basenów, coraz więcej Polaków może sobie na nie pozwolić – i chętnie korzystają oni z tej możliwości.

Baseny takie są znacznie większe, można więc w nich nawet pływać, a nie tylko się trochę pochlapać, jak w tych przenośnych. Nie trzeba ich składać i rozkładać przy każdej zmianie sezonu (a nawet przy poważniejszej zmianie pogody), odpowiednie urządzenia dbają zaś automatycznie o jakość i czystość wody. Niewątpliwym plusem jest też znacznie lepsza prezencja oraz możliwość urządzenia nad takim basenem garden party z prawdziwego zdarzenia.

Regulamin korzystania z serwisu