Jak spełnić marzenia o oczku wodnym w ogrodzie?

Ogród jest bez wątpienia wizytówką domu. Wiele osób marzy o pięknie zasadzonej i ozdobionej posesji, a zawód architekta krajobrazu cieszy się coraz większą popularnością. Aby nieco urozmaicić swoją wygląd swojej działki, świetnym pomysłem jest budowa oczka wodnego. Widok bogatej roślinności, pływających rybek i spokojnej tafli wody odpręża i uspokaja. Czy nie byłoby wspaniale czytać książkę lub jeść śniadanie w takiej scenerii? W artykule podpowiadamy, jak spełnić marzenia o oczku wodnym w ogrodzie.

Wykop pod budowę oczka

Oczka wodne do 30 m2 nie wymagają specjalnych pozwoleń budowlanych. Dlatego nawet w niewielkim ogrodzie można stworzyć świetnie wyglądający zbiornik. Aby wizualnie powiększyć jego powierzchnię, warto jest wybrać nieregularny kształt oczka. Nie będzie przypominał stawu kąpieliskowego, jednak na pewno pomieści ciekawą roślinność, ryby i być może uda się postawić na nim mostek. Im zbiornik będzie większy, tym łatwiej przyjdzie zachowanie w nim czystości. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się budować małych i płytkich zbiorników. Owszem, można, jednak należy pamiętać, że woda w nich będzie nagrzewała się szybko i będzie słabo natleniona. Skutkuje to zadomowieniem się glonów, co wymaga stałej ingerencji człowieka w oczyszczanie oczka wodnego. 

Wykop pod budowę oczka wodnego rozpoczyna się od wyznaczenia samego obrysu zbiornika. Projekt można przenieść na posesję, posługując się liną lub wężem ogrodowym. Pomoże to łatwo i szybko ocenić kształt oczka w realnym środowisku, co pozwoli na ewentualne modyfikacje. Najważniejsze zasady podczas tworzenia wykopu budowlanego pod oczko wodne to:

  • najgłębsze miejsce wykopu powinno mieć około 100 cm,
  • wszystkie brzegi oczka muszą być na tym samym poziomie, 
  • krawędzie powinny być formowane ze spadkiem, aby zapobiec osuwaniu się podłoża pod wpływem wody.

Co więcej, jeśli dno zostało sztucznie uszczelnione, kwiaty sadzone będą w specjalnych koszach. W tym celu w dnie należy uformować półki o szerokości około 30 cm.  Powinny znajdować się na głębokości około 60 cm i 30 cm. Wykopaną ziemię można wykorzystać na przykład do uformowania wzniesień wokół zbiornika. Sprzyja to założeniu na nim trawnik lub posadzić rośliny. 

Zabezpieczenie oczka wodnego

Podczas budowy sztucznego zbiornika wodnego niezwykle ważne jest dobre uszczelnienie dnia. Po zrobieniu wykopu pod oczko należy oczyścić dno z korzeni oraz kamieni i wyłożyć je kilkucentymetrową warstwą złożoną z samego piasku. Kolejnym krokiem jest ułożenie folii izolacyjnej, którą warto poprzedzić włókniną. Do uszczelnienia najlepiej się sprawdza cienka i ciemna folia specjalnie przeznaczona do tego typu zbiorników. Kolejnym, niezwykle ważnym krokiem, jest odpowiednie wykończenie brzegów oczka wodnego. Nie chodzi tutaj tylko o zrobienie odpowiedniego wykopu i uformowanie krawędzi ze spadkiem. Można sięgnąć też po takie rozwiązanie jak umocnienie brzegów dużymi kamieniami, wyłożenie zaprawy cementowej bez wapnia. Część krawędzi oczka może porastać trawa, w innym miejscu można ułożyć żwirową plażę. 

Rośliny i akcesoria

Jeśli oczko wodne jest wykopane i odpowiednio zabezpieczone, warto jest zastanowić się nad wyposażeniem go w kwiaty i odpowiednie akcesoria. Dlaczego roślinność w oczku wodnym jest tak bardzo ważna? Rozmawialiśmy na ten temat z pracownikiem firmy remontowo-budowlanej PW Marko, która tworzeniem wykopów pod oczka wodne i nie tylko zajmuje się od wielu lat:

Rośliny są główną ozdobą oczka wodnego, ale to nie wszystko. Są niezwykle ważne, ponieważ pomagają zachować w nim równowagę biologiczną. Oznacza to, że natleniają wodę, oceniają ją, chronią przed nadmiernym ogrzewaniem i dają schronienie zwierzętom zamieszkującym zbiornik. Ponadto maskują ewentualne niedoskonałości w budowie oczka wodnego, szczególnie jeśli wykonaliśmy je samodzielnie i gdzieniegdzie wystaje folia czy brzeg jest nierówny.

Niezwykle ważne jest, aby rośliny nie zajmowały więcej niż 30% tafli całego oczka wodnego. Dobrze jest też wybrać kilka gatunków, aby łatwiej było zachować spójną kompozycję – szczególnie, jeśli jest to pierwsze oczko wodne i nie ma się dużego doświadczenia w uprawie roślin wodnych. Oprócz samych roślin oczko wodne można wyposażyć w wiele ciekawych akcesoriów poprawiających wygląd lub ułatwiających utrzymanie zbiornika w dobrej kondycji:

  • mostki, podesty, drewniane lub betonowe płotki,
  • pompy fontannowe,
  • listwy napowietrzające,
  • automatyczne podajniki karm dla ryb,
  • głazy i kamienie.

W trakcie każdej pory roku wykonuje się kilka czynności wokół oczka wodnego. Wiosną oczyszcza się zbiornik z uszkodzonych i gnijących roślin oraz zanieczyszczeń. Stopniowo wymienia się wodę i czyści filtry. Latem rozsadza się rośliny i pamięta o regularnym uzupełnianiu wody w oczku. Jesienią należy pilnować, aby w stawie nie znalazło się zbyt wiele opadających liści. Przed nadejściem mrozów zimą należy pamiętać o wyłączeniu urządzeń znajdujących się w wodzie. Wszystko to pozwoli spełnić marzenie o posiadaniu własnego oczka wodnego w ogrodzie i cieszyć się nim przez wiele lat.

Regulamin korzystania z serwisu