wykopy pod oczka wodne

Jak powstają wykopy pod oczka wodne?

Oczka wodne to efektowna dekoracja ogrodu, którą wykonuje się zwykle z naturalnych materiałów, dzięki czemu świetnie komponuje się ona z otoczeniem. Umiejętne zaplanowanie aranżacji z użyciem wody, kamieni i roślin pozwala stworzyć niebanalne urozmaicenie terenu. Ale żeby oczko wodne mogło powstać, najpierw jest konieczne wykonanie wykopu. Jak przebiega ten proces?

Projekt oczka wodnego

W bardzo wielu sytuacjach przed przystąpieniem do pracy niezbędne jest wykonanie projektu. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku oczek wodnych.

Konieczne jest zaplanowanie jego wymiarów, głębokości, kształtu, a także sposobu aranżacji – wyjaśnia pracownik firmy Intra-Sprzęt S.C.

Zadanie to może się okazać trudniejszym, niż się wydaje, wymaga bowiem wykonania dokładnych obliczeń oraz rysunku w odpowiedniej skali. Warto zlecić to zadanie specjaliście, który ma doświadczenia w tego typu pracach i można mu zaufać. Prawidłowo wykonany projekt to podstawa powodzenia jego realizacji. Znaczenie ma również wybór miejsca pod oczko wodne. Weź pod uwagę między innymi takie czynniki jak ukształtowanie terenu, poziom nasłonecznienia oraz własne preferencje w kwestii estetyki.

Narzędzia do wykopów

Po zaprojektowaniu oczka wodnego można przejść do prac praktycznych. Ważne jest wyznaczenie kształtu zbiornika na przygotowanym terenie za pomocą palików i sznurka. Wybór narzędzia do wykonania wykopu zależy między innymi od wymiarów planowanego oczka. W przypadku małych zbiorników można pracować ręcznie za pomocą łopaty, jeśli natomiast chodzi o większą powierzchnię, potrzebna może okazać się koparka. Przed przystąpieniem do wykopu konieczne jest usunięcie darni. Do wywozu ziemi, która zostanie po zakończeniu pracy, również można zatrudnić specjalną firmę. Korzystanie z usług profesjonalistów na poszczególnych etapach działań przyniesie większą gwarancję zadowolenia z efektu końcowego.

Co po wykonaniu wykopu?

Oczywiście zakładanie oczka wodnego składa się z różnych etapów, a droga pomiędzy wykonaniem projektu a umieszczeniem ryb w zbiorniku nie zawsze jest prosta. Wiele zależy od rozmiarów oraz od tego, jak skomplikowana jest oczekiwana forma. Po wykonaniu wykopu pod oczko wodne konieczne jest uszczelnienie jego dna oraz ścian za pomocą wybranego materiału (na przykład folii z PCV). Brzegi można umocnić, układając wokół zbiornika kamienie. Następnym etapem jest zadbanie o roślinność w oczku oraz w jego sąsiedztwie – jest to bardzo ważny element całej aranżacji. Na końcu można zastanowić się nad wpuszczeniem do wody ryb. Tworząc oczko wodne, współpracuj ze specjalistami, tak aby uniknąć późniejszych konsekwencji spowodowanych błędami niedoświadczonych osób.

Regulamin korzystania z serwisu