basen

Jak dbać o wodę w basenie?

Oczywistym jest fakt, że właściciele basenów zarówno tych profesjonalnych, jak i prywatnych basenów ogrodowych, nie zaopatrują swoich obiektów codziennie w nową, świeżą wodę. Rodziłoby to dla nich problemy finansowe oraz duże szkody dla środowiska. Jednakże odpowiednia czystość wody to podstawa dla bezpiecznego pływania, bez obaw o zdrowie własne, zdrowie gości, a w szczególności dzieci. Systematyczne czyszczenie basenu jest zatem niezwykle istotne w celu usunięcia wszelkich brudów i bakterii. W jaki sposób można więc utrzymać wodę w swoim basenie w należytej czystości?

Pompy filtrujące

Absolutną podstawę dla zapewnienia czystości wody w basenie stanowią pompy filtrujące. W przypadku prywatnych basenów najczęściej na ich powierzchni umieszczony jest skimmer, który zasysa wodę do układu. W jego wnętrzu znajduje się pierwszy filtr, którego zadaniem jest wyłapanie wszystkich większych zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody, takich jak liście lub owady. Woda zmierza do pompy, która posiada kolejny filtr. Rodzaje tych filtrów są różne, a ich zadaniem jest wyłapanie większości drobnych zanieczyszczeń.

Dodatkowo, właściciele prywatnych basenów mogą zaopatrzyć się w kije teleskopowe z drobną siatką. Urządzenie umożliwia wyłowienie wszelkich większych zanieczyszczeń pływających w wodzie. Do czyszczenia dna i ścian basenu wykorzystuje się natomiast odkurzacze basenowe.

Woda w ten sposób jest oczyszczana z większych brudów, ale nie jest uzdatniona, czyli bezpieczna dla zdrowia użytkowników basenu. Filtry w wodzie są niezwykle istotne, dlatego należy zadbać, aby były regularnie serwisowane. W razie awarii warto skontaktować się z profesjonalną firmą oferującą badanie wody w basenie, naprawiane filtrów do wody oraz ich wymianę – w razie potrzeby.

Chlorowanie wody

Do uzdatniania wody w basenie najczęściej wykorzystuje się chlor, który jest skuteczny, a do tego niedrogi. W prywatnych basenach zazwyczaj znajdują się dozowniki chloru, które pływają w basenie. Właściciele obiektu wrzucają do nich tabletki z chlorem, które są łatwo dostępne i tanie.  

Jak wskazuje ekspert z firmy Aqualine, zajmującej się inżynierią wody: Klienci często zastanawiają się, w jakim celu stosuje się chlor. Warto zaznaczyć, że pierwiastki takie jak żelazo, miedź oraz magnez powodują brzydki zapach i kolor wody. Chlor znacząco ogranicza ich działalność, przez co woda nabiera błękitnego koloru i staje się przejrzysta. Najważniejsze jest jednak to, że chlor zabija większość niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.

Zamiast chloru można wykorzystywać specjalne urządzenia do elektrolizy soli kuchennej. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ wystarczy raz na sezon wsypać do basenu zwykłą sól kuchenną, z której urządzenie samo generuje chlor. Istnieje również możliwość zakupu urządzenia do ozonowania wody.

Regulamin korzystania z serwisu