Jak stworzyć ogród zimowy? Porady i sugestie

Masz dość wszechobecnej szarości i zimna? Chcesz nacieszyć oczy soczystą zielenią? Dzisiaj możesz mieć to wszystko nie ruszając się z domu! Rozwiązaniem jest ogród zimowy, który pozwoli relaksować się w otoczeniu roślinności bez względu na pogodę i porę roku. To idealne miejsce na spędzanie czasu z najbliższymi czy odpoczynek w ciszy. Ogród zimowy podniesie wartość nieruchomości i będzie stanowił ozdobę domu. Jak go stworzyć?

Konstrukcja ogrodu zimowego

Ogród zimowy to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie, które może być konstrukcją samodzielną, czyli posadowioną na gruncie i przylegającą do budynku, ale można również w ten sposób zaaranżować np. taras. W wyznaczonym miejscu – najlepiej o wschodniej bądź zachodniej ekspozycji, chociaż to zależy od indywidualnych preferencji – wznosi się ramę wypełnioną przeszkleniami.

Doskonale sprawdzają się tu profile aluminiowe. – Podpowiada przedstawiciel firmy Specjall z Łomży. – Tego typu konstrukcja będzie mocna i wytrzymała, a także odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chodzi o kształt szkieletu, to powinien być on dopasowany do kubatury całego budynku i stylu, w jakim jest on utrzymany. Proste, geometryczne kształty doskonale sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie, natomiast bardziej misterne konstrukcje będą pasowały do rustykalnej architektury.

Istotne znaczenie w budowie ogrodu zimowego ma również jakość zastosowanych przeszkleń, które powinny absorbować promienie słoneczne i zapobiegać stratom energii. W tym celu stosuje się również wysokiej klasy uszczelnienia. Przeszklenia mogą być przy tym otwierane, dostępne są również systemy przesuwne oraz specjalne osłony okienne pozwalające na regulację nasłonecznienia. Nie zapominajmy też o wentylacji, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza niezbędną do wegetacji roślin oraz pozwoli utrzymać w ogrodzie zimowym optymalną temperaturę.

Ogród, czyli roślinność

Omawiane konstrukcje nie bez przyczyny noszą nazwę ogrodów zimowych. Doskonale nadają się bowiem do hodowli różnych gatunków roślin, które będą zdrowo rosły bez względu na panujące warunki pogodowe czy aktualną porę roku. Ze względu na duże nasłonecznienie, miejsce to idealnie nadaje się do uprawy egzotycznych okazów, takich jak palmy czy orchidee. Pamiętajmy przy tym, że bogactwo roślin w ogrodzie zimowym to nie tylko kwestia estetyki. Uprawa różnych gatunków korzystnie wpłynie na mikroklimat, w tym temperaturę i poziom wilgoci panujące w domu, pozytywnie oddziałując tym samym na samopoczucie mieszkańców i poprawiając ich komfort.

Regulamin korzystania z serwisu